“کاهش” ۲۰ درصدی صدور “پروانه های ساختمانی” در تهران

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

صدور پروانه‌های احداث ساختمان در سال نسبت به سال قبل از آن ۲۰٫۲ درصد در شهر تهران کاهش یافته‌ است.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی ممتاز نیوز، بر اساس نتایج آمارگیری از شهرداری‌های تهران در سال ۹۱، حدود ۲۳ هزار و ۷۵۷ پروانه احداث ساختمان شامل پروانه ساختمان و تخریب و نوسازی صادرشده‌ است که این تعداد حدود ۱۱٫۵ درصد از کل پروانه‌های صادر‌شده از سوی شهرداری‌های کل کشور را تشکیل می‌دهد. 

بنابراین، پروانه‌های احداث ساختمان نسبت به سال قبل ۲۰٫۲ درصد در تهران کاهش یافته‌اند. 

این در حالی است که بیشترین سهم از این مجوز‌ها برای ساخت ساختمان مربوط به شهرداری منطقه ۸ تهران با حدود ۱۸۳۸ پروانه معادل ۰٫۷ درصد کل هم‌چنین کمترین سهم مربوط به شهرداری منطقه ۲۱ با ۴۰۴ پروانه حدود ۱٫۷ درصد کل پروانه‌ها بوده است. 

اما مجموع مساحت زیربنای تعیین شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های شهر تهران بالغ بر ۳۱ میلیون و ۹۹۷ مترمربع بوده است که ضمن کاهش ۳٫۸ درصدی نسبت به سال ۹۰ در حدود ۲۷٫۲ درصد از مجموع کل زیربنای تخصیص یافته در پروانه‌های احداث ساختمان شهرداری‌های کل کشور را تشکیل می دهد. 

با توجه به تعداد پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده و مساحت زیربنای متناظر با آنها متوسط مساحت زیربنای هر پروانه حدود ۱۳۴۷ مترمربع محاسبه شده است. 

از سویی دیگر تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر‌شده توسط شهرداری‌های شهر تهران بالغ بر ۱۹۲ هزار و ۴۳۲ واحد بوده است که این تعداد ۲۶٫۴ درصد از کل واحد‌های مسکونی در پروانه‌های کل کشور را شامل می‌شود که بیانگر کاهش ۸٫۸ درصدی نسبت به سال قبل است. 

همچنین، در پروانه‌های احداث ساختمان صادر‌شده از سوی شهرداری تهران بیشترین سهم مربوط به شهرداری منطقه پنج با ۲۰ هزار و ۵۴ واحد یعنی ۱۰٫۴ درصد کل و کمترین سهم مربوط به شهرداری منطقه ۱۹ با ۲۶۵۳ واحد مسکونی معادل ۱٫۴ درصد کل بوده است. 

براساس این گزارش ممتاز به نقل از، از مجموع پروانه‌های احداث ساختمان صادر‌شده از سوی شهرداری‌های شهر تهران حدود ۰٫۲ درصد برای احداث ساختمان‌های یک طبقه، ۰٫۴ درصد برای احداث ساختمان‌های دو طبقه، ۱٫۲ درصد برای احداث ساختمان‌های سه طبقه، ۴٫۷ درصد برای احداث ساختمان‌های چهار طبقه و ۹۳٫۵ درصد برای احداث ساختمان‌های پنج طبقه و بیشتر صادر شده است. 

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ