کدام استان رکورددار سفرهای نوروزی شد؟

۱۷فروردین۱۳،

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور با اعلام اینکه ۸۵ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر گردشگر، در طول ایام نوروز اقامت شبانه در استان های سراسر کشور داشته اند، گفت: مازندران در بین تمام استان ها رکورددار شد.

منوچهر جهانیان در گفت و گو با فارس اظهار داشت: از ۲۸ اسفند ماه تا ۱۶ فروردین ماه که زمان انجام ۳ دوره سفرهای نوروزی مردم بود ۸۵ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر در سراسر استانهای کشور اقامت شبانه داشته اند که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، رشد ۳۵،۴ درصدی را نشان می دهد.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور، استانهایی که گردشگران و مسافران، بیشترین اقامت شبانه را در آنها داشته اند به ترتیب مازندران، خراسان رضوی، فارس، گیلان، اصفهان، هرمزگان ، بوشهر، خوزستان، یزد و کرمانشاه اعلام کرد.

جهانیان برپایی جشنواره های گردشگری در ۳۱ استان کشور را عامل موثری در رونق سفرهای مردم در نوروز دانست و اضافه کرد: این جشنواره ها علاوه بر معرفی فرهنگ، سنن، آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی، سبب ایجاد انگیزه برای سفر به شهرها و استانهای کمتر شناخته شده گردید و ماندگاری مردم در سفرها را بیشتر کرد.

وی از استقبال خوب مردم از ویژه برنامه های سوگواری مرتبط با ایام فاطمیه در کل کشور نیز خبر داد.

معاون گردشگری کشور از برپایی ۱۰۰۰ نمایشگاه صنایع دستی همزمان با ایام نوروز در سراسر کشور نیز خبر داد و گفت: این نمایشگاه ها با ظرفیت حداقل ۵۰ هزار غرفه، علاوه بر معرفی هنرهای سنتی استانها سبب ایجاد بازار مناسبی برای تولیدکنندگان و هنرمندان صنایع دستی کشور شد.

جهانیان میزان رضایتمندی مردم از اقدامات ستاد تسهیلات سفرهای استانی را ۹۵ درصد اعلام کرد و گفت: بخش خصوصی هم با ارائه تخفیف در خدمات از ۱۰ تا ۴۰ درصد سبب رونق در سفرهای نوروزی امسال شد.

وی از رشد ۹۱ درصدی سفر به مناطق کمتر شناخته شده در کشور نیز خبر داد و گفت: در پی برپایی نمایشگاه هایی چون صدای عشایر، سفر به مناطق روستایی در نوروز امسال نیز رشد ۱۰۰  درصدی یافت و سبب ایجاد درآمد و رونق اقتصادی ساکنان روستاها شد.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور دربارهٔ میزان ماندگاری مردم در سفرها نیز گفت: میانگین ماندگاری مسافران در سال قبل ۲،۱ روز بود که امسال به ۳،۷ روز رسید.

جهانیان طولانی ترین ماندگاری مسافران نوروزی را متعلق به استانهای خراسان رضوی، مازندران، فارس، کیش، قشم و گیلان اعلام کرد و گفت: کمترین ماندگاری ها را نیز متعلق به استانهای کهگیلویه و بویراحمد، البرز ، ایلام، زنجان و انزلی بوده است.

وی در خصوص روز جمهوری اسلامی که تمام موزه های کشور «رایگان» بود نیز اظهار داشت: در این روز حدود ۴ میلیون نفر از موزه های سراسر کشور بازدید کردند.


– برگزیده
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ