کریمی قدوسی و رسایی از توضیحات ظریف قانع نشدند

ایران > قانونگذاری– ممتازنیوز:
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون نمایندگان سوال کننده را با توضیحات خود قانع کرد و تنها جواد کریمی قدوسی و حمید رسایی نمایندگان مشهد و تهران از توضیحات وی قانع نشدند.

سیدحسین نقوی حسینی، در گفت و گو با ایرنا دربارهٔ جلسه امروز (سه شنبه ۱۹ آذر) این کمیسیون با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که برای پاسخگویی به سوال هشت نفر از نمایندگان برگزار شد، گفت: حمید رسایی نماینده تهران از وزیر امور خارجه سوال کرد که مواضع و اظهاراتش در مورد هولوکاست با چه موازینی قابل توجیه است؟ مواضعی که بخشی از آنها تحریف نظرات رهبر معظم انقلاب در مورد هولوکاست بوده است.

وی اضافه کرد: ظریف پاسخ دارد که ما اعتقاد داریم رژیم صهیونیستی از موضوع هولوکاست مظلوم نمایی کرده و ظلم بیشتر به مردم فلسطین و مسلمانان اعمال کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: وزیر امور خارجه در مورد بیانات رهبر معظم انقلاب هم تاکید کرد که اینجانب هیچگاه از معظم له هزینه نمی‌کنم و همچنین برداشت جنابعالی اینگونه است.

نقوی حسینی یادآور شد: قاسم جعفری نماینده بجنورد نیز در این جلسه دو پرسش مطرح کرد؛ سوال نخست دربارهٔ این بود که چرا پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از انفجار در نزدیک سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت نشده بود؟

وی افزود: ظریف نیز درمورد اقدامات لازم وزارت امور خارجه توضیحاتی ارایه کرد که جعفری از توضیحات وی قانع شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: سوال دوم جعفری دربارهٔ سبب شرکت در مذاکرات با غربی‌ها و اصرار بر محرمانه ماندن مذاکرات بود و این که چرا از برقراری جدی ارتباط با کشورهای اسلامی، شرقی و مستقل غفلت می‌شود؟

نقوی حسینی افزود: ظریف در پاسخ به این سوال توضیحاتی مطرح کرد که نماینده سوال کننده از توضیحات وی در مورد دو سوال نخست قانع شد و سوال سوم به بررسی‌های بعدی موکول شد.

وی تاکید کرد: حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان نیز سوالی دربارهٔ تعیین تکلیف وضعیت گروگان‌های ایرانی در یمن مطرح کرد و ظریف توضیح داد که وزارت امور خارجه هرگونه تلاشی را که برای آزادی گروگان‌های ایرانی که لازم باشد، انجام می‌دهد.

نماینده مردم ورامین در مجلس همچنین گفت: ظریف در این جلسه اشاره‌ای هم به اقدامات انجام شده کرد و قرار شد که با خانواده‌های آنها نیز ملاقات شود که پس از این توضیحات ظریف، نماینده سوال کننده قانع شد.

نقوی حسینی ادامه داد: علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران نیز از وزیر امور خارجه سوال کرد که چرا در توافق ژنو، پذیرفته شده که بازرسان به کارگاه‌های تولید و مونتاژ سانتریفیوژها دست یابند در حالی که چنین موضوعی در چارچوب معاهده ان.پی.تی نیست و پذیرفتن چنین بازرسی بر خلاف استقلال کشور است؟

وی افزود: پس از توضیحات وزیر امور خارجه و اعلام این که اخطار لازم به تیم مذاکره کننده داده خواهد شد، نماینده سوال کننده از پاسخ وزیر قانع شد.

وی یادآور شد: کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد سوال کننده بعدی از وزیر امور خارجه بود؛ این نماینده با اشاره به سابقه مقابله جمهوری اسلامی ایران و غرب و حفظ عزت ملت ایران سوال کرد که چرا در روند مذاکرات مواضعی اتخاذ شد و اقداماتی صورت گرفت که بر خلاف این عزت بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ظریف در پاسخ گفت که ما همه تلاش خود را در جهت منافع ملی کشور، حفظ خطوط قرمز نظام، رهبر فرزانه انقلاب و عزت ملت ایران به کار گرفتند و از این به بعد هم به کار خواهیم گرفت که سوال کننده از پاسخ‌های وزیر قانع نشد.

وی افزود: همچنین حلیمه عالی نماینده زابل از سوال خود از وزیر امور خارجه انصراف داد.

به گفته نقوی حسینی در این جلسه خانواده علیرضا عسگری معاون وزیر دفاع سابق که هفت سال قبل توسط صهیونیست‌ها در ترکیه ربوده شده است، ضروریان امروز این کمیسیون بودند.

نقوی حسینی ادامه داد: در این جلسه اعلام شد که مطابق اطلاعات منابع موثق بدون شک و هرگونه تردیدی عسگری به سبب مسوولیت‌های ضروریی که در قبل داشت، توسط رژیم صهیونیستی ربوده شده است.

در این جلسه همچنین فتح الله حسینی نماینده مردم قصر شیرین و حسن کامران نماینده مردم اصفهان به عنوان نمایندگان این کمیسیون در کمیسیون تلفیق بودجه انتخاب شدند.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *