کشتار بی‌رحمانه نهمین پلنگ ایرانی + تصاویر+۱۶

گردآوری شده توسط گروه وبگردی ممتاز نیوز:

در حالیکه دیروز خبر کشته شدن هشتمین پلنگ در بافق پس از کمتر از دو هفته که ماده پلنگی در خرم آباد کشته شد، منتشر شد مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش کشور از کشتار بی‌رحمانه نهمین قلاده پلنگ در سال جاری این بار در تایباد با ضربات چوب و سنگ خبر داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، به نقل از مهر، کیوان هوشمند با بیان این مطلب افزود: پس از کشته شدن ۳ قلاده پلنگ ایرانی در استهبان، خرم آباد و بافق در کمتر از ۱۵ روز، در کمال ناباوری از شهرستان تایباد در استان خراسان شمالی خبر می رسد یک قلاده پلنگ ماده توسط افراد محلی به طرز بی رحمانه ای کشته شده است.

به گفته وی، این ماده پلنگ نخست توسط سگ های گله تعقیب و گرفتار شده، سپس با رسیدن چهار نفر از چوپانان با ضربات متعدد چوپ و سنگ کشته می شود.

هوشمند اظهار کرد: در تصاویر دریافتی از لاشه این گونه حیوانی ارزشمند کشور، کاملا مشخص است که جمجه و فک پایین پلنگ بر اثر ضربات اجسام سخت کاملا خرد شده است.

محمد مظلوم پناه رئیس اداره محیط زیست شهرستان تایباد نیز در این باره گفته است: صبح روز پنجشنبه ۲۱ آذرماه یکی از همیاران محیط زیست از اهالی روستای “سوران” گزارشی از کشتار یک پلنگ توسط تعدادی از چوپانان روستا را به اداره محیط زیست ارائه کرد.

وی افزود: به دنبال این گزارش بلافاصله ضمن هماهنگی با مقام قضایی عازم روستای مذکور شده و با همکاری پاسگاه انتظامی “استای” ۴ نفر متهم در این رابطه شناسایی دستگیر و به پاسگاه منتقل شدند.

مظلوم پناه تصریح کرد: هر چهار نفر در مراحل نخست بازجویی منکر هرگونه اقدامی شده و نسبت به موضوع اظهار بی اطلاعی کردند اما  در ادامه بازجویی های تخصصی توسط نیروی انتظامی ۲ نفر از متهمان به کشتار یک پلنگ در ارتفاعات روستای سوران اعتراف و ۲ نفر دیگر نیز اظهار داشتند که در جریان حادثه نظاره گر بوده اند.

رییس اداره محیط زیست تایباد گفت: متهمان در جریان بازجویی ها اعتراف نکردند که پلنگ به دامهایشان حمله نکرده اما سگهای گله پلنگ را یافته و حیوان را تعقیب کرده اند.

به گفته وی، چوپانها اعتراف کردند که خود را به محل درگیری سگ ها با پلنگ رسانده و حیوان را با ضربات چوب دستی و سنگ از پای درآورده اند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان تایباد اظهار کرد: هر ۴ متهم به همراه پرونده تخلف جهت رسیدگی به جرم، به دادگاه معرفی شده اند.

 مظلوم پناه تصریح کرد: پس از اعلام مکان کشته شدن پلنگ در ارتفاعات توسط متهمان، عازم محل شده و پس از مدتی جستجو لاشه پلنگ را پیدا کردیم. شکستگی جمجمه و برخی اندام حیوان در اثر برخورد با اجسام سخت در بررسی اولیه لاشه به وضوح مشخص بود و خون زیادی از پلنگ رفته بود. لاشه این پلنگ جهت بررسی بیشتر به اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی منتقل شده است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۲نظر ثبت شده
  1. امین گفت:

    از اینها باید حق توحش گرفت.

  2. مصطفی گفت:

    فقط میتونم بگم واقعا متاسفم برای همچین آدمهای خودخواه و بیفکر.از صمیم قلب ناراحت شدم برای این حیوون بیچاره…کاش یکم بفهمیم و درک کنیم که همه آفریده های خدا حق زندگی دارن مثل من و توآدم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *