کشف فسیل مغز حشره ۵۰۰ ساله

دانشمندان مغز فسیل شده یک حشره ۵۰۰ میلیون ساله را که قدیمی‌ترین در نوع خود محسوب می‌شود را کشف کرده‌اند و امیدوارند که از طریق آن به درک تکامل حشرات برسند.

کارشناسان با استقبال از چنین کشفی اظهار داشتند که این فسیل ۷ سانتیمتری نشان می دهد که مغز پیچیده تر حشرات بسیار زودتر از آنچه که قبلا تصور می شد شکل گرفته است.

این گونه که از استان یانان چین کشف شده ارتباط از دست رفته ای که در تکامل تاریخ تکامل جانوران مفصل دار، نیاکان باستانی سخت پوستانی چون خرچنگ، عنکبوت و حشرات وجود داشته است را فراهم می کند.

نیکولاس استراسفلد زیست عصب شناس دانشگاه آریزونا اظهار داشت: هیچ کس انتظار نداشت که یک چنین مغز پیشرفته ای با این قدمت در میان حیوانات چند سلولی مشاهده شود.

این فسیل در دوره کامبرین حدود ۵۲۰ سال پیش در گل سنگها فسیل شده است و متعلق به گونه Fuxianhuia protensa است که از اجداد باستانی جانوران مفصل دار محسوب می شود که امروز منقرض شده اند.

دوره کامبرین حدود ۵۴۲ میلیون سال پیش آغاز شده و تا حدوداً ۴۸۸٫۳  میلیون سال پیش ادامه داشته ‌است.

این گونه قدیمی ترین گونه در نوع خود است که از یک مغز پیشرفته و یک بدن ابتدایی برخوردار است.

این کشف که در مجله نیچر منتشر شده نشان می دهد که مغز حشرات از یک دوره ساختار پیچیده به ساختار ساده تری رسیده است، یعنی درست برخلاف آنچه که تصور می شود.

نتایج این اکتشاف انقلابی در رابطه با تحول تکامل حشراتی است که امروز مشاهده می کنیم. تاکنون دانشمندانی که درباره تکامل حشرات تحقیق می کردند به دو دسته تقسیم شده بودند.

یک گروه اعتقاد دارند که حشرات از همان اجداد خود تکامل یافته و موجب تشکیل گروه سخت پوستان شده اند، درحالی که گروه دیگر اظهار می دارند که حشرات از نسل یک گروه از سخت پوستان هستند که آب شش پایان نامیده می شود، گروهی که می توان میگو را در آن قرار داد.

داغ کن - کلوب دات کام ارسال به کلوب


Latest news from our site

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *