کشورهای ناتو دیگر سلاحی ندارند که به اوکراین بدهند

نیویورک تایمز از قول منابع آگاه در ائتلاف ناتو نوشت، ۲۰ کشور از ۳۰ عضو ناتو دیگر توانایی تامین سلاح برای اوکراین را ندارند.

کشورهای ناتو دیگر سلاحی ندارند که به اوکراین بدهند

به گزارش ممتاز نیوز، این روزنامه همچنین نوشت، وقتی روسیه حمله خود به اوکراین را در ۲۴ فوریه سال جاری میلادی آغاز کرد، انبارهای بسیاری از کشورهای ناتو فقط حدود نیمی از آنچه که انتظار می‌رفت، سلاح داشت.

در همین حال، پیشرفت کمی در تولید تسلیحاتی وجود دارد که توسط کشورهای عضو ناتو به اوکراین ارائه شده است و تنها ۱۸ درصد از هزینه‌های دفاعی کشورهای اتحادیه اروپا نیز مشارکتی است.

کشورهای عضو ناتو حدود ۴۰ میلیارد دلار سلاح به اوکراین ارسال کرده‌اند که به اندازه بودجه دفاعی سالانه فرانسه است اما بسیاری از کشورها این پتانسیل خود را از دست داده‌اند.

به گفته یکی از مقام‌های ناتو، ۲۰ کشور از ۳۰ عضو ناتو دیگر پولی برای این کار ندارند، اگرچه برخی از متحدان بزرگتر مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند می‌توانند از کی‌یف حمایت بیشتری داشته باشند.

کشورهای غربی در میانه جنگ در جریان اوکراین برای این کشور کمک‌های مالی، نظامی و بشردوستانه تامین می‌کنند. مسکو جریان ارسال سلاح برای کی‌یف را از سوی متحدان غربی‌اش محکوم کرده و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تاکید می‌کند که محموله‌های تسلیحات به اوکراین به هدفی مشروع برای مسکو تبدل می‌شوند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *