کمبود دارو ادامه دارد/ تالاسمی‌ها ۳ ماه است داروی دسفرال نگرفته‌اند

یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: بیماران تالاسمی نزدیک به ۳ ماه است نتوانسته‌اند داروی خوراکی تهیه کنند. داروی تزریقی دسفرال هم رایگان ‌شده اما عملاً از ۳ ماه پیش این دارو هم نایاب شد.

محمدرضا مشهدی در گفت و گو با فارس گفت: اکثر داروهای مصرفی بیماران تالاسمی داروهای یارانه‌ای است و به جز داروی خوراکی ایکس جید سایر داروها رایگان به دست بیماران می‌رسید و باید مابه‌التفاوت را بیماران پرداخت می کردند.

وی ادامه داد: پرداخت مابه‌التفاوت این دارو همچنان ادامه دارد اما مشکل اصلی ما یارانه نیست بلکه کمبود دارو است.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: در حال حاضر دارو را به میزان نیاز بیماران نمی‌دهند و بحث پول آن نیست که کم شده است چرا که وقتی دارو نیست پاسخی نداریم که به بیماران بدهیم.

مشهدی تصریح کرد: بیماران تالاسمی نزدیک به ۳ ماه است که نتوانسته‌اند داروی خوراکی را تهیه کنند و با اینکه مابه‌التفاوت هزینه آن را بیماران باید بدهند و برای هر قرص ۲۵۰۰ تومان پرداخت می‌کنند و در روز باید ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه کنند اما با این وجود این دارو در دسترس بیماران قرار ندارد.

وی افزود: داروی تزریقی دسفرال هم که به صورت رایگان توزیع می‌شود یا بیمار در ماه نتوانسته آن را خریداری کند و در دسترس نبوده یا به میزان نیاز دارو را تدارک نداده‌اند.

دبیر انجمن تالاسمی ایران گفت: بیمار تالاسمی که در ماه نیاز به ۱۰۰ ویال داروی دسفرال دارد فقط توانسته ۵۰ ویال آن را تهیه کند که این مسئله صدمات جبران ناپذیری را برای بیماران در پی خواهد داشت.

مشهدی افزود: جلسه‌ای را با رئیس سازمان غذا و دارو تشکیل دادیم و آنها را در جریان مشکلات بیماران قرار دادیم. قولهای مساعدی داده‌اند که امیدواریم عملی شود.

وی با بیان اینکه نبود مدیریت صحیح در قبل سبب این کمبودها اعلام شده ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شده پرداختی به شرکتهای دارویی انجام نشده و شرکتها هم نتوانسته‌اند دارو را وارد کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *