کودکان ایران از خدمات سلول‌های بنیادی، بهره‌مند می‌شوند

سلامت > درمان– دبیر سمینار پیوند سلول‌های بنیادی با اشاره به راه اندازی مرکز پیوند سلول‌های بنیادی کودکان در بیمارستان شریعتی، گفت: هر کودک ایرانی می‌تواند از خدمات سلول‌های بنیادی بهره مند شود

به گزارش مهر، دکتر امیر علی حمیدیه در حاشیه سمینار پیوند سلول‌های بنیادی خوانساز در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری سالانه این سمینار، افزود: در این سمینار گزارشی از عملکرد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی ارائه می‌شود.

دبیر سمینار پیوند سلول‌های بنیادی، بانک اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی را از دیگر مباحث مطرح در این سمینار ذکر کرد و اظهار داشت: در حال حاضر بانک اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی در بیمارستان شریعتی راه اندازی شده که به شبکه جهانی اهدا کنندگان سلول‌های بنیادی متصل شده است.

وی پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف و استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی را از دیگر محورهای این سمینار نام برد و اضافه کرد: پیوند سلول‌های مزانشیمی برای درمان بیماری‌هایی چون تالاسمی ماژور، بیماری‌های کبدی و قلبی و استخوانی استفاده می‌شود.

حمیدیه با اشاره موضوع پیوند سلول‌های بنیادی در کودکان، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۶ بخش پیوند سلول‌های بنیادی کودکان در بیمارستان شریعتی راه اندازی شده است که سالانه ۱۰۰ پیوند سلول بنیادی در کودکان با موفقیت ۷۰ درصدی انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه روش پیوند سلول‌های بنیادی در کودکان تفاوت‌هایی با پیوند سلول‌های بنیادی در بزرگسالان دارد، در این باره توضیح داد: برخی از بیماران در کودکان هست که از سرطان خطرناک‌تر است که از آن جمله می‌توان به نقص ایمنی مادرزادی اشاره کرد که درمان آنها از طریق پیوند سلول بنیادی است در غیر این صورت در ۲ تا ۳ سالگی منجر به مرگ کودکان می‌شود.

دبیر سمینار پیوند سلول‌های بنیادی، با اشاره به وضعیت پیشرفت ایران در زمینه پیوند سلول‌های بنیادی در منطقه، ادامه داد: با توجه به توانایی‌های ایران در این زمینه، در میان کشورهای شرق مدیترانه جایگاه بالایی دارد ضمن آنکه با دستاوردهایی که از تحقیقات به دست آمده است، هر کودک ایرانی می‌تواند از خدمات پیوند سلول‌های بنیادی بهره مند شود.


RSS

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.