کودکان فقیر در بزرگسالی بیشتر سرما می‌خورند

مهر  ۱۴۰۲
ممتاز نیوز: محققان دریافتند که اشخاصی که دوران کودکی را با فقر گذرانده‌اند در آینده و دوران بزرگسالی بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار می‌گیرند.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس، محققان در گزارشات خود مطرح کردند که بزرگسالانی که در خانواده‌های فقیر بزرگ شده‌اند در مقایسه با اشخاص ثروتمند در سرماخوردن احتمال بیشتری دارند.

در این تحقیقات در حدود ۱۵۰ فرد سالم ۱۸ تا ۵۵ ساله مرود ارزیابی قرار گرفتند و از آنها درخصوص خانواده‌شان از ۱۸ سالگی یا جوان‌تر سوال شد.

نتایج تحقیقات نشان داد که اشخاصی که در خانواده‌های فقیر بزرگ شده‌بودند احتمال ابتلا به سرماخوردگی را بیشتر داشتند.

این تحقیقات همچنین نشان داد که شرکت‌کنندگانی که در خانواد‌ه‌های فقیر بزرگ شده بودند نسبت به همسالان ثروتمند خود از تلومرهای کوتاه‌تری برخوردار بودند.

افرادی که بخش انتهایی مولکول‌های DNA آنها یا به اصطلاح تلومرهای آنها کوتاه‌تر است، بیشتر مستعد سرماخوردگی می باشند.

این نقاط در انتهای کروموزوم که تلومر نامیده می‌شوند، نوعی خاص از توالی‌های DNA می باشند که همانند تکه‌های پلاستیکی انتهای بند کفش عمل می‌کنند یعنی مانع از باز شدن مولکولهای DNA در رشته‌های کروموزومی می‌شوند.

داشتن تلومرهای کوتاه با مرگ و میر در اشخاص مسن، آغاز زودرس بیماری، مانند بیماریهای قلبی عروقی و سرطان افزایش استعداد ابتلا به بیماری‌های عفونی در اشخاص جوان تا میانسال مرتبط است.

این مطالعه در شماره نوامبر مجله مغز، رفتار و ایمنی انتشار یافته است.

محققان گفتند: ما شواهد اولیه برای توضیح بیولوژیکی از اهمیت تجارب دوران کودکی بر سلامتی اشخاص بزرگسال را پیدا کرد‌ه‌ایم.

ما رابطه‌ای که در جوانی و میانسالی یافتیم نشان می‌دهد که وضعیت [اجتماعی و اقتصادی] پایین ممکن است خطر ابتلا به بیماری در طول دوران بلوغ افزایش دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی هلث‌دی نیوز آمریکا، اگر چه این مطالعه ارتباط بین وضعیت اقتصادی در دوران کودکی و حساسیت به ابتلا به سرماخوردگی در بزرگسالی را نشان می‌دهد اما یک رابطه سبب و معلولی را ثابت نمی‌کند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *