کیفیت چای ایرانی نادیده گرفته می شود/ واردات بی رویه موجب بی رونقی چای ایران شد

رئیس اتحادیه چایکاران کشور با تاکید بر اینکه نوسانات نرخ ارز در قیمت چای ایرانی هیچگونه تاثیری ندارد گفت: واردات بی رویه و قاچاق چای خارجی موجب بی رونقی و بی کیفیتی بازار چای ایرانی شده است.

ایرج هوسمی در گفتگو با خبرنگار اقتصادیممتازنیوز، دلیل اصلی عدم استقبال از چای ایرانی را واردات فوق العاده و قاچاق چای خارجی دانست و گفت: تغییر ذائقه مصرف کننده عمده ترین دلیل عدم استقبال از چای ایرانی شده است.

وی ادامه داد: هزینه های بالا و قیمت خرید تضمینی پائین عاملی دیگر است که باعث شده کیفیت و مرغوبیت بالای چای ایرانی در فرآیند استحصال چای از برگ سبز از بین برود.

رئیس اتحادیه چایکاران کشور تاکید کرد:‌ قیمت خرید تضمینی چای بسیار پائین است و جوابگوی هزینه های کشت و زراعت نیست.

هوسمی اضافه کرد: هزینه های بهره برداری از چای کشت شده از دیگر مواردی است که مورد حمایت مسئولان قرار نمی گیرد از این رو چای ایرانی نمی تواند در بسته بندی و حفظ کیفیت با چای خارجی رقابت کند.

وی با بیان اینکه برگ چای ایرانی بالقوه توانایی استحصال چای باکیفیت را دارد افزود: تعداد کارخانه های تولیدکننده چای باکیفیت در کشور که قابلیت رقابت با چای خارجی را دارد بسیار پائین است و همچنین هزینه های بالا موجب شده در فرآیند بهره وری، کیفیت برگ چای ایرانی از بین برود.

رئیس اتحادیه چایکاران کشور خاطرنشان کرد: انباشت و دپوی برگ چای در انبارها و از بین بردن آن به دلیل سنواتی؟ بود عامل دیگری است که به امر بی رونقی چای ایرانی دامن زده است.

هوسمی تاکید کرد: در صورتی که نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای متعادل، کارمزد کارخانه متعادل و نظارت دقیق بر فرآوری چای صورت بگیرد در نتیجه چای به دست آمده باکیفیت خواهد بود.

وی با بیان اینکه تولید چای کشور ۶۰ درصد نیاز کشور را تأمین می کند اضافه کرد: در صورت فراهم کردن زیرساخت های لازم برای افزایش تولید و حفظ کیفیت برگ سبز چای در فرآیند بهره وری، کشور از واردات چای بی نیاز خواهد شد./ی


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ