کپی‌برداری در تعیین آبونمان تلفن ثابت از وزارت پست و تلگراف سابق

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

فاطمه سامعی – فارس : شورای رقابت در پاسخ به درخواست مخابرات برای افزایش آبونمان تلفن ثابت، مصوبه ۱۷ سال پیش وزارت پست، تلگراف و تلفن را به زبان امروزی تصویب کرد.
 
اواخر سال ۹۱ بود که شرکت مخابرات ایران درخواست افزایش مبلغ آبونمان تلفن ثابت را به شورای رقابت برد.
 
به تازگی این شورا در جلسه ۱۵۸ نهم تیرماه ۹۲ در پاسخ به این درخواست مخابرات مصوبه‌ای را گذرانده که براساس آن مبلغ آبونمان هر خط تلفن ثابت معادل ۱۰۰ پالس (با احتساب نرخ هر پالس ۵۱٫۰۳ معادل ۵۱۰۳ ریال) تعیین کرده است.
 
این مصوبه شورای رقابت مشروط به میزان استفاده از خط است؛ به این تعبیر که اگر مشترکی در طول ماه کمتر ۱۰۰ پالس از خط تلفن استفاده کند باید آبونمان بپردازد و اگر بیشتر از ۱۰۰ پالس استفاده کند از پرداخت آبونمان معاف می‌شود.
 
البته رئیس شورای رقابت گفته که مدیران مخابرات با این تصمیم شورا موافق نبوده‌اند و قرار است دلایل خود را در شورا بیان کند.
 
جمشید پژویان گفته است: شورا پس از شنیدن نظرات مخابرات، نظر تکمیلی را اتخاذ خواهد کرد.
 
اما در این مصوبه شورای رقابت نکته جالبی نهفته است که قدیمی‌های مخابرات آن را خوب به یاد دارند و اتفاقاً همین موضوع است که مخالفت مخابراتی‌ها را در پی داشته است.
 
۱۷ سال پیش وزارت پست، تلگراف و تلفن دقیقا چنین مصوبه‌ای را با هدف استفاده مودم از تلفن، فعال شدن تلفن‌های واگذار شده و مهم‌تر از آن تست سوئیچ‌ها اتخاذ کرده بود.
 
دقیقا در آن زمان نیز مصوب شده که اگر مشترک در ماه کمتر از ۱۰۰ پالس مکالمه کرد، معادل ۱۰۰ پالس از او گرفته شود و در غیر این صورت نیاز به پرداخت هزینه ۱۰۰ پالس نبود.
 
اکنون شورای رقابت با سر زدن به مصوبه ۱۷ سال پیش وزارت پست، تلگراف و تلفن،  خاطرات روزهای دور ورود تلفن به کشور را زنده کرده است.
 
۱۷ سال پیش ۱۰۰ پالس تلفن معادل ۳۴ تومان بود که هنوز هم حدود ۲ برابر ۳۴ تومان (مبلغ ۶۳ تومان) در قبوض دو ماه یکبار تلفن ثابت به عنوان آبونمان درج می‌شود.
 
آن زمان به آبونمان تلفن ثابت به عنوان روشی برای فعال‌شدن خط تلفن‌های واگذار شده نگاه شده بود. اما اکنون مخابرات به آبونمان به عنوان هزینه‌ای بابت نگهداری سوئیچ‌ها، سیم‌ها و امکانات مشترک نگاه می‌کند.
 
مدیران مخابرات می‌گویند امروز هزینه ماهانه نگهداری یک زوج سیم ۳ هزار تومان است و امیدوار بودند شورای رقابت حداقل با یک سوم این هزینه به عنوان آبونمان موافقت کند.
 
اما مصوبه آبونمان ۱۰۰ پالسی شورای رقابت نشان می‌دهد نظر شورا و مخابرات ۱۷ سال از هم فاصله دارد.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *