گام گوسفندان بومی سمنان به سوی چندقلو زایی

۱۷ام بهمن ،

12-542.jpg

با اجرای تلقیح مصنوعی گوسفندان بومی سمنان به بهره‌گیری از اسپرو نژاد خارجی رومانف، زمینه چندقلو زایی گونه‌های بومی گوسفند در این استان فراهم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، محمدمهدی احمدی – مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان – گفت: پروژه تلقیح مصنوعی گوسفندان بومی استان با اسپرم نژاد خارجی گوسفند رومانف در شهرستان سمنان انجام شد.

احمدی افزود: از محل اعتبارات ملی طرح اصلاح نژاد دام روستایی و با اعتبار یک میلیارد ریال، تعداد ۶۰۰ رأس گوسفند در سه گله ۲۰۰ رأسی در شهرستان‌های دامغان، شاهرود و سمنان شناسایی شد کە در مرحله اول تعداد ۴۰۰ رأس در دو گله در شهرستان‌های دامغان و شاهرود با استفاده از تکنیک‌های نوین اصلاح نژادی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و تلقیح شدند کە به زودی شاهد نتایج حاصله خواهیم بود و این بار این طرح در شهرستان سمنان نیز اجرا شد.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح، اصلاح نژاد گوسفندان بومی، افزایش بهره‌گیری، تولید گوشت قرمز و نهایتا ارتقاء بهره‌وری در صنعت گوسفندداری استان سمنان است.

احمدی گفت: پایه گوسفندان استان، نژاد سنگسری و دنبه‌دار است کە وجود دنبه صفت تولیدی مطلوبی نیست و هزینه تولید یک کیلوگرم دنبه حدود ۲٫۵ برابر یک کیلوگرم گوشت است لذا با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به پروتئین حیوانی لازم است. علاوه بر حفظ تنوع ژنتیکی گله‌های موجود باید در صدد بالا بردن توان ژنتیکی باشیم کە نژاد رومانف یکی از نژادهای بدون دنبه با خصوصیات دوقلو و چند قلوزایی بالا، شیردهی مطلوب، بلوغ زودرس(حدود هشت ماهگی) امکان زاد و ولد در طول سال در مقایسه با نژادهای استان است.

مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: روی نژاد رومانف کارهای اصلاح نژادی بسیاری انجام شده و این نژاد دارای بالاترین رکورد تولید بره در طول سال(۹ بره) بوده و به ماشین بره‌کشی معروف است.

وی افزود: با این اقدام هزینه تولید کاهش می‌یابد و حداکثر بهره‌وری را به دنبال دارد.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. روشن ضمیر گفت:

    با سلام ممکن است بفرمایید گوسفندان رومانف راازکجا میشود تهیه کرد.باتشکر روشن ضمیر مهدی.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ