گاهی گوش هم سکته می کند

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


سکته گوش یک آسیب ناگهانی است که فرد به طور ناگهانی شنوایی خود را به طور کامل یا ناقص از دست می دهد. این مکانیسم، مانند سکته قلبی یا مغزی است و خونرسانی به دلایل نامشخصی قطع شده و اکسیژن به بافت نمی رسد و در نتیجه بافت نابود شده و عملکرد خود را از دست می دهد.


سکته گوش

سکته گوش اصطلاحی است که چندان برای ما آشنا نیست و اطلاعات چندانی هم از آن نداریم. پزشکان می گویند از هر ۵۰۰۰ نفر، یک نفر به این بیماری گرفتار می گردد، اما سکته گوش چگونه بیماری ای است؟ آیا واقعا اتفاقی که در سکته های قلبی یا مغزی برای عضو رخ می دهد، اینجا هم بــــا همان شکل و مکانیسم است؟

دکتر ابراهیم رزم پا، فوق تخصص جراحی سر و گردن و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره توضیح می دهد.

آیا این اصطلاح یعنی سکته گوش درست است و واقعا قسمتی از گوش دچار سکته می گردد؟

سکته گوش یک آسیب ناگهانی است که فرد به طور ناگهانی شنوایی خود را به طور کامل یا ناقص از دست می دهد. این مکانیسم، مانند سکته قلبی یا مغزی است و خونرسانی به دلایل نامشخصی قطع شده و اکسیژن به بافت نمی رسد و در نتیجه بافت نابود شده و عملکرد خود را از دست می دهد. در این بیماری به گوش داخلی آسیب وارد شده و سلول های مژکدار داخل حلزون گوش به سبب کمبود اکسیژن تخریب می شوند.

یعنی کمبود اکسیژن عامل اصلی سکته گوش است؟

نه چنین نیست. سکته گوش انواع گوناگونی دارد و عوامل متعددی در آن دخیل می باشند. به طور کلی کاهش شنوایی یا از دست دادن کامل آن فقط به سبب کاهش اکسیژن نیست و اگر از نظر آسیب شناسی بخواهیم موضوع را بررسی کنیم، بحث گسترده تری لازم است.

مهم ترین نشانه، وز وز گوش و سنگین شدن آن است. این نشانه برای همه بیماران باید اخطاردهنده باشد و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند

عوامل ویروسی مانند اوریون، ضربه به گوش، شکسته شدن دیوار صوتی، مصرف بعضی دارو ها بخصوص خانواده آمینوگلیکوزیدها، عفونت های مزمن گوش، تومور ها و اختلالات متابولیک و هورمونی در بروز بیماری نقش بسزایی دارند.

وقتی چنین اتفاقی برای بیمار رخ می دهد، یافتن سبب اصلی چندان آسان نیست، اما مطالعات نشان داده یک عامل، اشکالاتی را در سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند؛ یعنی شرایط داخلی بدن به هم می خورد و با یک محرک مانند استرس، کری ناگهانی پدید می آید.

شما به شکسته شدن دیوار صوتی یا ضربه به گوش اشاره کردید. مگر در این موارد پرده گوش آسیب نمی بیند؟

نه در بسیاری از ضربات و کری های ناشی از آن، ما هیچ پارگی و تغییری را در گوش ملاحظه نمی کنیم و آسیب به همان مژک های داخل حلزون گوش وارد می گردد.

وزوز گوش

آیا علامتی وجود دارد که بیمار متوجه تغییر در گوش خود شده و به سرعت به پزشک مراجعه کند؟

مهم ترین نشانه، وز وز گوش و سنگین شدن آن است. این نشانه برای همه بیماران باید اخطاردهنده باشد و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند.

سرگیجه و نداشتن تعادل هم ممکن است وجود داشته باشد، ولی همیشه این علامت ها نیستند و گاهی فرد در سلامت کامل بوده و به طور اتفاقی شنوایی اش کاهش می یابد یا از بین می رود. البته روند تدریجی این بیماری اغلب سه روز طول می کشد، بخصوص در کسانی که دچار ترومای گوش شده باشند.

کری موقت است یا دائم؟

نمی توان به راحتی قضاوت کرد. بیمارانی که سریع و در همان مراحل اولیه به ما مراجعه می کنند، شانس بهبودشان بالاتر است و تقریبا می توان گفت نیمی از بیماران به طور نسبی درمان می شوند. ولی در یک چهارم بیماران درمان موثر واقع نمی شود و کری تا آخر عمر باقی می ماند.

درمان کری جراحی است یا دارویی؟

درمان به صورت دارویی و درمان رایج، کورتون با دوز بالاست. همان طور که گفته شد مهم ترین عامل خودایمنی (اتوایمیون) است و به سبب نامشخصی سیستم ایمنی ضعیف و دستخوش تغییرات شده است. کورتون بیماری را کنترل می کند یا بهبود می بخشد، اما شرایط استرس زا مانند استرس ناشی از جراحی، استرس های ناشی از تغییر مکان، فشار های سنگین و مصرف بعضی داروها باید برطرف شود. ثابت شده که استرس سیستم ایمنی را تضعیف می کند. با برداشتن عامل استرس زا، شرایط تا حدود بسیاری بهتر می گردد.

عامل بسیار مهم دیگر، مصرف بعضی داروها یا بیماری های کنترل نشده است. گاهی در بعضی از بیماران که مبتلا به کم کاری تیروئید می باشند نیز کری ناگهانی پدید می آید، ولی با مصرف دارو و اصلاح بیماری کم کاری تیروئید، شنوایی به حالت اول خود برمی گردد.

اگر فرض کنیم سبب ناشناخته است و بیمار شنوایی خود را کاملا یا به مقدار بسیاری از دست داده و دارو درمانی هم جوابگو نبوده است، تجویز سمعک می تواند موثر واقع شود؟

دو نوع کری وجود دارد؛ کری انتقالی ـ هدایتی و کری حسی ـ عصبی. برای آن بیمارانی که دچار ناشنوایی انتقالی شده اند، سمعک تجویز می گردد که صدا را تقویت می کند.

در سکته گوش، کری از نوع حسی ـ عصبی است و مژک های داخل حلزون آسیب دیده اند. بنابراین تجویز سمعک برای این بیماران بیهوده است و مشکل را برطرف نمی کند.

برای بیمارانی که کاهش شنوایی نوع حسی ـ عصبی دارند درمان مناسب، کاشت حلزون است.

کاشت حلزون شنوایی

لطفا دربارهٔ کاشت حلزون بیشتر توضیح دهید؟

کاشت حلزون توسط هر متخصص گوش، حلق و بینی انجام نمی شود. این جراحی در مکان های خاص و توسط متخصصان دوره دیده در این زمینه و به همراه تیم پزشکی مجرب صورت می گیرد.

کاشت حلزون، جاگذاری الکترود داخل حلزون گوش است. دستگاه به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به فرد ناشنوا این امکان را می دهد تا اصوات را دریافت کند. اصوات دریافت شده به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و امواج به عصب شنوایی فرستاده می گردد.

مرحله اصلی، بعد از عمل جراحی است، یعنی یک دوره طولانی مدت بازتوانی و تمرینات بعد از جراحی، تا بتوان شنوایی را به بیمار باز گرداند.

درصد موفقیت چقدر است و چه کسانی گزینه خوبی برای عمل جراحی کاشت حلزون می باشند؟

هر چه جلوتر می رویم، موفقیت بیشتری از لحاظ علمی و تکنیکی کسب می کنیم. موفقیت، فقط به جراح وابسته نیست و مراحل توانبخشی نیز نقش بسیاری در بهبود بیماران دارد. ولی گزینه های مناسب کسانی می باشند که از قبل شنوایی داشته و با اصوات آشنا می باشند. بیماران و کودکانی که کر مادرزادند، به مراتب مشکلات بیشتری دارند و کار کردن با این بیماران بسیار دشوار است.

هزینه جراحی کاشت حلزون چقدر است؟ آیا برای همه مقدور است از این روش درمانی استفاده کنند؟

متاسفانه هزینه الکترودها بسیار بالاست و بیشتر بیمارانی که دچار این مشکل می باشند، اشخاص بی بضاعت جامعه اند و با مراجعه به مراکز درمانی و اطلاع از هزینه هنگفت، از ادامه درمان منصرف می شوند.

بخش سلامت ممتاز


منبع : روزنامه جام جم

مطالب مرتبط:

سروصدای بسیار با ما چه می کند؟

علل کم‌شنوایی یا ناشنوایی در نوزادان

کاشت حلزون شنوایی به چه کسانی کمک می‌کند؟

کاشت حلزون شنوایی چگونه است؟

رشد غیرطبیعی استخوان در گوش

گوش کودک را حتما به پزشک نشان دهید

کم شنوایی شغلی

اختلال شنوایی و کاشت حلزون شنوایی

پیرگوشی در ایران رو به گسترش است

… درحال بارگذاری


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ