گردش در منظومه شمسی با تور رباتیک فضایی + تصاویر

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در تاریخ جمعه ۱۹م آبان ۹۱،

انسان تاکنون قادر به مسافرت به مسافتی دورتر از ماه نشده است، اما کاوشگرها و فضاپیماهای رباتیک امکان مسافرت به عمق فضا و ملاحظه سیارات دوردست را فراهم نموده‌اند.

به گزارش تفسیری گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ فضاپیمای وویجیر ۲ و۱، کاوشگر رباتیک کاسینی، فضاپیمای بدون سرنشین رزتا، مدارگرد اکتشافی مارس اکسپرس، ماهواره رصدخانه دینامیک خورشیدی و مریخ نوردهای روح، فرصت و کنجکاوی از جمله فضاپیماهای اکتشافی می باشند که توسط ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) به فضا پرتاب شده اند.

تصاویر و داده های ارسالی این کاوشگرها امکان بررسی سیارات مختلف و انجام مأموریت های آتی فضایی را فراهم می نماید.

دنباله دار یخی

کاوشگر عمق فضای ناسا در سال ۲۰۰۵ تصویر توده گرد و غبار و یخ پراکنده در اطراف این دنباله دار یخی را تهیه نموده است. همچنین ترکیبات شیمیایی دنباله دار به وسیله طیف سنج های کاوشگر مورد بررسی قرار گرفته اند.

دنباله دار یخی – کاوشگر عمق فضا ناسا

نمای بسیارزیبایی از زحل

کاوشگر کاسینی این تصویر بسیارزیبا را از مدار زحل در سال ۲۰۰۴ تهیه نموده است. در این تصویر قمر تیتوس در سمت چپ و قمر میماس در سمت راست دیده می شوند و سایه حلقه های زحل نیز بر روی نیمکره شمالی قابل ملاحظه است.

نمای بسیارزیبایی از زحل – کاوشگر کاسینی ناسا

قمر انسلادوس

قمر «انسلادوس» زحل از بسیارزیباترین و فریبنده ترین اجرام ‌آسمانی در منظومه شمسی و یکی از هدف های احتمالی یافتن حیات فرازمین محسوب می گردد. جزئیات دقیقی از این قمر بسیارزیبا در تصویر تهیه شده توسط کاوشگر کاسینی قابل ملاحظه است.

قمر انسلادوس – کاوشگر کاسینی ناسا

منظره ای از سطح ماه

تصویر بسیارزیبایی از سطح ماه در نزدیکی دهانه های برخوردی Meton و Barrow توسط مدارگرد اکتشافی ماه تهیه شده است.

ناسا امیدوار است که تصاویر ارسالی این مدارگرد بتواند به شناسایی پایگاه اینترنتی های تازه فرود و مکان یابی برای یافتن منابع بالقوه مفید مانند یخ در نزدیکی قطب ها برای مأموریت های سرنشین دار آتی به ماه منجر شود.

منظره ای از سطح ماه – مدارگرد اکتشافی ماه ناسا

نمای بسیارزیبای زمین

فضاپیمای رزتا در مسیر حرکت خود بسمت یک دنباله دار، این تصویر را از زمین تهیه نموده است.

نمای بسیارزیبای زمین – فضاپیمای رزتا ESA

نمایی دیدنی از تاج خورشیدی

ماهواره رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO)‌ در سال ۲۰۱۰ با هدف بررسی میدان مغناطیسی عظیم خورشید و رصد فعالیت شعله ها و تاج خورشیدی به فضا پرتاب شد. در این تصویر نمایی بسیارزیبایی از تاج خورشیدی و فعالیت میدان مغناطیسی در وقت خورسیدگرفتگی دیده می گردد.

نمایی دیدنی از تاج خورشیدی – رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا

نمایی از دره عمیق مریخ

مدارگرد اکتشافی مارس اکسپرس از سال ۲۰۰۴ در حال تهیه نقشه های کانی شناسی و تصاویر با وضوح بسیار بالا از سطح سیاره سرخ است. در این تصویر مه متراکم صبحگاهی در اطراف عمیق ترین دره منظومه شمسی به نام Valles Marineris دیده می گردد.

نمایی از دره مریخ – مدارگرد اکتشافی مارس اکسپرس ESA

منبع: ایسنا


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *