گرمای کم‌سابقه در هند، پاکستان و اروپا

دمای بالای ۴۰ درجه در فصل گرم سال در جنوب آسیا غیرعادی نیست اما اخیرا رکورد گرما در هند و پاکستان شکسته شده و این دما حتی از ۵۰ درجه هم بالاتر رفته است.

گرمای کم‌سابقه در هند، پاکستان و اروپا

به گزارش ممتاز نیوز، رسانه‌های محلی همچنین از گرمازدگی‌های مرگبار خبر دادند.

انتخابات پارلمانی هند هم در بحبوحه این گرما برگزار شد و حدود یک میلیارد نفر در روزهای گرم و جهنمی اخیر به پای صندوق‌های رای فراخوانده شدند.

در ایالت «اوتار پرادش»، ۳۳ نفر از کارکنانِ برگزاری انتخابات در یک روز بر اثر گرما جان خود را از دست دادند.

مقامات هند و پاکستان از مردم خواستند در صورت امکان از ماندن در گرمای بیرون اجتناب کنند. در برخی مناطق مدارس را نیز طور به موقت تعطیل کردند.

مقامات شهر احمدآباد در غرب هند چندین سال پیش هزاران سقف در محله‌های فقیرنشین را با رنگ‌هایی که اشعه‌های خورشید را منعکس می‌کند، رنگ‌آمیزی کردند که منجر به کاهش دما شد.

در همین حال یک جوان ۲۹ ساله در شهر «دادو» در جنوب پاکستان می‌گوید مقامات به دلیل موج گرمای فعلی، آب میوه و آب خنک به عابران می‌دهند. این جوان شرح می‌دهد انگار در جهنم زندگی می‌کند و اگر در آینده هم با چنین دمای شدید مواجه شود ممکن است مجبور شود شهرش را ترک کند و این دقیقاً همان چیزی است که کارشناسان از آن می‌ترسند.

رکوردهای کم‌سابقه گرما؛ آلمان با ثبت دمای ۴۱ درجه و سیسیلِ ایتالیا ۴۸ درجه

اما موج گرما هیچ مرزی نمی‌شناسد. «کلارا نولیس»، سخنگوی سازمان جهانی هواشناسی (WMO) می‌گوید: ما موج‌های گرمای مکرر و شدیدتری را هم‌اکنون در نقاط مختلف دنیا تجربه می‌کنیم که زودتر شروع می‌شوند و طولانی‌تر از گذشته باقی می‌مانند و این روند به دلیل تغییرات آب و هوایی ادامه خواهد داشت.

به گزارش دویچه وله، سرویس هواشناسی آلمان (DWD) هشدار می‌دهد که آلمان باید برای دمای شدیدتر آماده شود. بالاترین دما تا کنون در آلمان ۴۱.۲ درجه بوده است. در ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۹ در دویسبورگ-برل و تونیس‌فورست در دو نقطه از ایالت نوردراین-وستفالن، بالاترین دمای گرما اندازه‌گیری شده است.

رکورد گرمای اروپا ۴۸.۸ درجه در سیسیل ایتالیا در اوت ۲۰۲۴ ثبت شد.

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.