گریه گیاهان پس از حمله آفت‌ها!

حشره‌شناسان دریافتند: تخم حشرات بر روی گیاهان باعث تولید بویی توسط گیاه می‌شود که با اثرگذاری بر روی جمعیت گیاهان مختلف، به خلاص شدن از شر آفت قبل از وارد آمدن آسیب به گیاه کمک می‌کند.

به گزارش بی باک به نقل از ایسنا، حشره‌شناسان دریافتند: تخم حشرات بر روی گیاهان باعث تولید بویی توسط گیاه می‌شود که با اثرگذاری بر روی جمعیت گیاهان مختلف، به خلاص شدن از شر آفت قبل از وارد آمدن آسیب به گیاه کمک می‌کند.
محققان لابراتوار حشره‌شناسی دانشگاه واگنینگن و موسسه اکولوژی هلند به سرپرستی «نینا فاتورس»، تأثیر زنبورهای انگلی بعنوان دشمن طبیعی آفت کلم را مورد بررسی قرار دادند.

«پروانه سفیده بزرگ کلم» یکی از متداول ترین آفات کلم بوده و زنبور انگلی نیز مهمترین دشمن این آفت محسوب می شود.

محققان در این مطالعه، حمله زنبورهای انگلی در اثر بوی ساطع شده از گیاه در زمان تخم گذاری پروانه را مورد بررسی قرار دادند.

تحقیقات نشان می دهد، تخم «پروانه سفیده بزرگ کلم» باعث تحریک شیمیایی بسیار خاص و تغییرات ساختاری در گیاه می شود که زنبورهای انگی را به خود جلب کرده و باعث حمله آنها به تخم های پروانه یا سایر آفت های موجود بر روی گیاه می شود.

پاسخ شیمیایی خاص گیاه به وجود تخم پروانه، به دفع زودهنگام آفت پیش از تبدیل شدن لاروها به یک پروانه بزرگ و وارد آمدن آسیب جدی به گیاه منجر می شود.

نتیجه این تحقیق در مجله PLoS ONE‌ منتشر شده است.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *