گری بکر اقتصاددان آمریکایی و برنده نوبل: اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات اقتصادی است

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

اقتصاد ایران از نگاه برنده جایزه نوبل اقتصاد

ضرورت آزادسازی قیمت ها/ آینده اقتصاد ایران به اصلاحات اقتصادی بستگی دارد

خبراقتصادی: برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۹۲، با ۵ پیشنهاد برای اقتصاد ایران به بررسی وضعیت اقتصاد کشورمان و جهان در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ پرداخت.

گری بکر اقتصاددان آمریکایی متولد سال ۱۹۳۰ در آمریکا است. او استاد اقتصاد و جامعه‌شناسی دانشگاه شیکاگو و استاد مدرسه کسب و کار بوت است.

بکر در سال ۱۹۹۲ به سبب گسترش علم اقتصاد به رفتارها و تقابلهای انسانی از جمله رفتارهای غیر بازاری برنده جایزه نوبل در رشته اقتصاد شد.

او را به سبب پی‌گرفتن راهبردهای تازه اقتصادی و تعمیم نظریه‌های اقتصادی بر مشکلات اجتماعی که معمولاً در اقتصاد مطالعه نمی‌شود، می‌شناسند که سبب گشایش شاخه‌های تازه از اقتصاد مانند اقتصاد جرم و مجازات، اقتصاد اعتیاد، اقتصاد خانواده، نظریه سرمایه انسانی و اقتصاد تبعیض شده است.

بکر در سه‌دهه قبل همواره در شمار مهم‌ترین اقتصاددانان جهان بوده و شمار قابل توجهی از مهم‌ترین و بحث‌انگیزترین نظریه‌های علم اقتصاد را مطرح کرده است.

گری بکر را از تأثیرگذارترین و خلاق‌ترین اقتصاددانان اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم بر می شمارند. بکر در گفت‌وگو با فارس به طرح پیشنهاد ها و نظرهایی در خصوص اقتصاد ایران و جهان در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت اقتصادی ایران و جهان را در سال ۲۰۱۳ چطور ارزیابی می کنید. پیش بینی شما از این وضعیت در سال ۲۰۱۴ چیست؟

به احتمال بسیار اقتصاد جهانی، به خصوص اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۴ بهتر عمل خواهد کرد. ایران نیز از این بهبود عملکرد سود خواهد برد، ولی آینده این کشور بستگی بسیاری به اصلاح اقتصادی دارد.

برندگان و بازندگان اقتصادی سال ۲۰۱۳ چه کسانی می باشند ؟ پیش بینی شما برای سال ۲۰۱۴ چیست؟

در سال ۲۰۱۳ اتحادیه اروپا عملکرد اقتصادی خوبی نداشت. چین نسبتا قدرتمند باقی ماند و آفریقا بسیار بهتر از قبل عمل می‌کند.

توصیه شما به دولت روحانی برای سال ۲۰۱۴ و ۱۰۰ روز دوم فعالیت این دولت چیست؟

من پیشنهاد می‌کنم دولت ایران اقدامات وسیعی برای آزاد کردن اقتصاد انجام دهد، به این صورت که در بیشترین بخش‌های ممکن، رقابت ایجاد کند. هم‌چنین باید قیمت‌ها را نیز آزاد کند تا این که بخواهد سهمیه‌بندی عرضه و تقاضا انجام شود. سرمایه‌گذاری خارجی باید در بخش‌های مختلف، به خصوص بخش نفت تشویق شود.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ