گزارش مرکز پژوهش‌ها از مهمترین تهدیدات حوزه سیاست خارجی

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مهمترین تهدیدات سیاست خارجی دولت یازدهم را در قالب گزارشی تبیین کرد.

دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مهمترین تهدیدات حوزه سیاست خارجی را شامل مسئله هسته ای، رویارویی با غرب (تحریم ها) و موضوع حقوق بشر دانست و افزود: در این میان مسئله هسته ای و تحریم ها درهم تنیده شده و احتمالا راه حل یکسانی خواهد داشت.

مرکز پژوهش ها همچنین اصلی ترین فرصت های پیش روی سیاست خارجی را اوضاع و تحولات منطقه، تغییر جایگاه خاورمیانه در راهبرد ایالات متحده و تغییر ترکیب قدرت جهانی ذکر کرد و تصریح کرد: در میان این موارد سمت و سوی تحولات منطقه ای، اصلی ترین مزیت در اختیار دستگاه سیاست خارجی دولت یازدهم خواهد بود.

همچنین در سطح بندی مسائل سیاست خارجی، موضوعاتی مانند نفت و انرژی، رقابت های منطقه ای و همکاری‌های ضد ایرانی در سطح همسایگان، بحران سوریه، عراق و بحرین در سطح منطقه ای و نوع رابطه با آمریکا در سطح بین المللی پیش روی دولت یازدهم خواهند بود و دولت آقای روحانی ناگریز است سیاست مخشصی را در قبال آنها پیگیری کند.

در جمع بندی این گزارش آمده است: با توجه به این مسائل، سیاست خارجی دولت یازدهم نیاز به آرامش دارد و باید مواضعی مثبت و سازنده از خود به نمایش بگذارد و سعی کند همکاری های بین المللی چند جانبه و موثر داشته باشد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ