گزارش میدانی از دلار فروشان میدان فردوسی

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا:بازار ارز به رفتارهای بانک مرکزی چشم دوخته است. در حال حاضر سیاست گذاری های مهمترین نهاد پولی ایران، قیمت دلار را دستخوش نوسان کرده است.

اکرم بزرگیان:«وقتی قیمت ارز پایین اومد کسی نفمید، حالا که دوباره قیمت ارز بالا رفت باز هم کسی نفهمید.» نقل قول یکی از دلالان میدان فردوسی دربارهٔ افزایش بهای دلار در هفته جاری نشان می دهد که بازار ارز دیگر مانند سابق برای مردم و حتی دولت حساس نیست.

 همزمان با پیروزی دولت روحانی در انتخابات ۹۲ ریاست جمهوری امیدها برای کاهش بهای دلار در بازار ارز افزایش یافت و بدنبال آن سیر نزولی بهای دلار دربازار آغاز شد و حتی دلار به مرز ۲هزار و ۹۰۰ تومان نیز نزدیک شد. بازار ارز حداقل طی دو هفته قبل مدام با نوسان قیمت همراه بوده است. اگر چه رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که این نوسانات ناپایدار است اما جنب و جوشی را در بازار ارز به راه انداخته که همزمانی آن با اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه​ها و افزایش بهای بنزین منجر به ایجاد ترس روانی در بین خریداران برای حفظ سرمایه هایشان شده است.  

حوالی میدان فرودسی، دلالای که با گوشی خود صحبت می کند، مقدار بسیاری دلار را تلفنی معامله می کند بعد از اتمام معامله تلفنی خود، می گوید: مشتری های سود آور ما شرکت های خصوصی و اشخاص خاص می باشند و گرنه خرید صد دلار و دویست دلار از مردم عادی که سودی ندارد. تقریبا هریک از ما چندین مشتری دائمی از این شرکت ها و اشخاص داریم. وی ادامه می دهد که دولت با کمبود ارز مواجه است که این مسئله همراه با  اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش قیمت بنزین  همراه شده است.

در هیاهویی که در میدان فردوسی به پاست یکی از دلالان تحلیل خود از افزایش بهای دلار را این چنین بیان می کند: بازیگر اصلی بازار دولت است در حال حاضر دولت قصدش افزایش بهای دلار است تا از این طریق به اهداف مورد نظر خود برسد. البته این روند ادامه نخواهد داشت. ارز یک جهش افزایشی دیگر نیز خواهد داشت اما هفته آینده نزول خواهد کرد.

یکی دیگر از دلالان از جو بازار ارز می گوید: “بازار فروشنده شده” اصطلاحی که در بین دلالان رایج است، مردم برای خرید دلار و تبدیل سرمایه های خود به دلار به بازار هجوم آوردند.

دلال دیگری که کلمه «دلار دلار» را هی تکرار می کند می گوید: جو روانی که بر بازار حاکم است سبب ایجاد  ترس در میان مردم شده است. با افزایش بهای بنزین، قیمت ها کلا بالا می کشد و فرقی نمی کند که دلار باشد یا تخم مرغ. حالا تا تعیین قیمت بنزین بازار همچنان آشفته است.

بهای ارز در شرایطی افزایش یافته که کسی انتظار افزایش قیمت آن را ندارد. حتی دلالان بازار ارز  نیز سر درگم و گیج می باشند. تحلیلگران اعتقاد دارند، نبض بازار ارز در اختیار دولت است. در حال حاضر و پس از اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه و افزایش قیمت بنزین به طور حتم بازار بازهم با رشد قیمت ها همراه می گردد.

منبع خبر:خبرآنلاین


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *