گل نبشته های تخت جمشید اسناد و مدارک مالی مهم دوره هخامنشی را بازگو می کنند

۲۶اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

گل نبشته های تخت جمشید که به خط عیلامی نوشته شده اسناد و مدارک مهم مالی دوره هخامنشی را بازگو می کنند.

“صدیقه پیران” باستان شناس به خبرنگار حوزه میراث فرهنگیممتازنیوز، گفت: موزه ملی ایران با توجه به آثار استردادی ارزشمند در دهه اخیر تصمیم گرفت تا اشیا را به نمایش بگذارد. وی افزود: این آثار به لحاظ موضوعی برای مردم و پژوهشگران مهم است.

“پیران” تصریح کرد: مجموعه های بازگردانه شده متعلق به تمدن حاشیه هلیل رود “جیرفت”، مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد بوده و مجموعه دیگر گل نبشته های با روی تخت جمشید مربوط به ۵۰۰ سال قبل از میلاد و مفرغ های لرستان است.

این باستان شناس بیان کرد: آثار مربوط به تمدن حاشیه هلیل رود در دو نوبت به ایران بازگردانه شده در نوبت اول در سال ۸۳، ۱۱۸ ظروف سنگی صابونی و مرمر از حراجی برکت لندن و نوبت دوم در سال ۹۰ از همین حراجی بود.

وی اظهار داشت: گل نبشته های باروی تخت جمشید در سال ۱۳۱۲ در تخت جمشید کشف شد که اسناد و مدارک مالی با ارزش دوره هخامنشی را نشان می دهد این متون به خط عیلامی باستان نوشته شده است.

“پیران” افزود: این آثار در سال ۱۳۱۴ برای مطالعه در ۵۰ صندوق در حدود ۳۰ هزار شیئ به دانشگاه شیکاگو به صورت امانت و موقت فرستاده شد که پس از مطالعه در سه دوره به کشور بازگردانده شد.

این باستان شناس تصریح کرد: در سال ۱۳۲۷ حدود ۷۹۰ شیئ در سال ۱۳۳۰ و ۳۵ هزار و ۵۰۰ قطعه گل نبشته که خورد شده بودند برگردانه شد و اخیرا هم در سال ۸۳ حدود ۳۰۰ قطعه از سالمترین گل نبشته ها به کشور باز گردانده شد.

وی بیان کرد: مفرغ های لرستان نیز در سال ۸۶ از کشور امارات به ایران بازگشت./ی۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ