گمرک: روزانه ۲۰۰۰ کامیون نهاده دامی و کالای اساسی در گمرک بندرامام ترخیص می‌شود

معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: به طور میانگین روزانه ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ کامیون حامل نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی از گمرک بندر امام ترخیص می‌شود.

گمرک: روزانه ۲۰۰۰ کامیون نهاده دامی و کالای اساسی در گمرک بندرامام ترخیص می‌شود

به گزارش ممتاز نیوز، فرود عسگری درباره وضعیت ترخیص نهاده‌های دامی و کشاورزی در گمرکات کشور اظهار کرد: گمرک از تمام ظرفیت‌های خود برای کمک به ترخیص کالا‌های اساسی و نهاده‌ها از گمرکات کشور به ویژه گمرک بندر امام که یکی از گمرکات فعال ما در زمینه واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی و کالا‌های اساسی است، استفاده کرده و بر این اساس بخشی از این کالا‌ها را با تأکید وزیر جهاد کشاورزی و به استناد ماده ۴۲ قانون امور گمرکی، بدون دریافت حقوق ورودی، با تعهد ارائه اصل اسناد و مهلت تودیع یک‌ماهه ترخیص کردیم.
عسگری ادامه داد: همچنین پذیرفتیم که بخش عمده‌ای از این کالا‌های اساسی با تودیع تعهد ذیحسابی با سررسید ۱۵ بهمن ماه سال جاری طبق قانون بودجه و قانون گمرک، ترخیص شوند و اینجا هم بابت حقوق گمرکی تا ۱۵ بهمن ماه وجهی را پرداخت نمی‌کنند و همچنین در مورد برخی کالا‌ها نیز اجازه دادیم که اگر باز هم مشکل دارند، از امکانات ترخیص نسیه هم استفاده کنند که البته اکنون بیشتر با تعهد ذیحسابی کالا‌های اساسی را ترخیص می‌کنند.
وی اضافه کرد: بیشتر این کالا‌های اساسی متعلق به شرکت پشتیبانی جهاد کشاورزی است، مشکل عمده آن‌ها این بود که باید برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های انبارداری و هزینه‌های آنالیز آزمایشگاه را نقدی پرداخت می‌کردند. ۸ درصد هزینه‌های آزمایشگاه یک محموله ۷۵ هزار تنی به طور مثال گندم یا جو یا ذرت، عدد و رقم بسیار سنگینی می‌شود.
عسگری ادامه داد: درباره این مشکلات هم جلساتی در دولت تشکیل و تصمیمات جدیدی اتخاد شد تا هرچه زودتر به این بخش هم کمک شده و کالا‌ها ترخیص شوند.
معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی با اشاره به افزایش ورودی کشتی‌ها در لنگرگاه و اسکله‌ها یادآور شد: در مجموع حدود ۸ میلیون تن کالا در لنگرگاه‌ها، اسکله‌ها و بنادر کشور داریم. اگر نقدینگی آن‌ها تأمین شود، با خدمات ۲۴ ساعته که در گمرک داریم، تعداد بیشتری کامیون حامل نهاده‌های دامی ترخیص خواهد شد. اکنون به طور میانگین ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ کامیون در روز از گمرک بندر امام، نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی ترخیص می‌کنیم.
عسگری با اشاره به آخرین آمار ترخیص کالا، گفت: آخرین آماری که داریم برای ۲۲ آبان ماه است، ۵۹ فروند کشتی در لنگرگاه به ظرفیت ۳ میلیون و ۳۸۴ هزار تن داریم و ۱۶ فروند هم در اسکله در حال تخلیه است که ظرفیت آن‌ها ۴۰۶ هزار تن است. همچنین در ۱۳ بندری که کالا‌های اساسی به آن‌ها می‌آید، جمعاً ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن هم کالای اساسی است که بیشترین آن‌ها در گمرک بندر امام با ۳ میلیون و ۷۹۴ هزار تن است.
وی در خصوص موضوع مواد اولیه دارو و متروکه شدن آن‌ها اظهار کرد: در خصوص دارو طیف وسیعی از موارد را داریم که در فصول ۳۰ و همچنین ۲۸ و ۲۹ قانون امور گمرکی در خصوص مواد اولیه مطرح شده است. اما گمرک همان تسهیلاتی را که اشاره کردم، برای این بخش هم در نظر دارد، یعنی در حوزه گمرک می‌توان چیزی بابت حقوق ورودی پرداخت نکرد و با ضمانتنامه بانکی ترخیص کرد.
عسگری افزود: به این معنی که بابت حقوق ورودی گمرک، می‌توانند تودیع ضمانتنامه بانکی با سررسید ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ داشته باشند.
وی افزود: دارو طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است مگر آنکه تولید مشابه داخل داشته باشد، که باید پرداخت ۹ درصد را انجام دهد. این بخش به دلیل اینکه مربوط به سازمان دیگری است، باید نقدی به ما بدهند.
معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ادامه داد: البته وزیر اقتصاد در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی درخواست کرد که این ۹ درصد‌های مربوط به مالیات بر ارزش افزوده کالا‌های اساسی را هم اگر مشمول شوند، گمرک می‌تواند مانند حقوق ورودی خودش با ضمانتنامه اخذ کند.
عسگری ادامه داد: در مجموع در پرداخت حقوق ورودی، منعی برای ارائه ضمانتنامه به جای پول نقد نداریم و این موضوع را ابتدای سال جاری به تمام گمرکات کشور ابلاغ کردیم و در کنار آن حتی برای کسانی که جزو فعالان مجاز اقتصادی هستند، سررسید ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ اعمال نمی‌شود، بلکه از روز اظهار به مدت یک سال مهلت دارند.
وی افزود: یعنی اگر امروز یک فعال مجاز اقتصادی، داروی خود را اظهار کند، از همین امروز تا سال دیگر همین روز وقت دارند و سررسید آن یکسال پس از اظهار خواهد بود. اگر هم جزو فعالان مجاز اقتصادی نیستند، می‌توانند در سایت ثبت نام کنند تا شرایط را برای فعال مجاز اقتصادی شدن احراز کنند.
عسگری بیان کرد: ما در حال حاضر ۶۲۶ شرکت فعال مجاز اقتصادی داریم که وارد کنندگان از این شرکت‌ها هم می‌توانند استفاده کنند. همچنین طبق فصل سی‌ام قانون امور گمرکی، در تبصره ۴ به صراحت عنوان شده است که در زمان ترخیص برای کالا‌هایی که دارای تاریخ انقضا هستند، باید از زمان ترخیص حداقل ۶۵ درصد از مهلت قابل مصرف بودن آن باقی مانده باشد، تا اجازه ترخیص داده شود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *