گنبد قابوس و مسجد جامع اصفهان به ثبت جهانی رسیدند

مقدمه :پانزدهیمن اثر ایرانی ” گنبد قابوس” به فهرست میراث جهانی پیوست..
به فاصله دو ساعت پس از ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان، امروز ۱۰ تیرماه گنبد قابوس به عنوان بزرگترین بنای آجری جهان به فهرست میراث جهانی پیوست.
گنبد کاووس یا همان گنبد قابوس از جمله آثار مهم استان گلستان است که گفته می‌شود بلندترین بنای آجری جهان است. این اثر منحصر به فرد بر فراز تپه‌ای به ارتفاع ۱۵ متر ساخته شده و اکنون پرونده‌ آن برای ثبت در فهرست میراث جهانی به یونسکو ارسال شده‌است. این بنا در سال (۳۹۷ هجری قمری برابر با ۳۷۵ هجری خورشیدی) و در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر و در شهر جرجان بنا گردیده‌است.

*

معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی از ثبت جهانی “گنبد قابوس” و “مسجد جامع اصفهان” امروز در اجلاس جهانی یونسکو خبر داد.

به گزارش فارس، سیدمسعود علویان صدر که در حال حاضر در اجلاس یونسکو در سن‌پترزبورگ حضور دارد، گفت: دو اثر تاریخی “گنبد قابوس” و “مسجد جامع اصفهان” امروز در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

وی در ادامه افزود: ایران تنها کشوری است که در این اجلاس یونسکو توانست ۲ پرونده ثبت جهانی را به ثبت برساند حتی کشور روسیه که میزبان هم بود چنین امکانی را نداشت.

با توجه به اهمیت چشمگیر گنبد قابوس به عنوان یکی از شاهکارهای کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۹ پیشنهاد ثبت جهانی گنبد قابوس را ارائه داد و از‌‌ همان سال اقدامات و فعالیت‌های لازم برای تکمیل پرونده ثبتی آن آغاز شد. تا اینکه در سال ۱۳۸۹ پرونده مذکور تکمیل و به سازمان فرهنگی- آموزشی یونسکو تحویل شد که خوشبختانه مورد پذیرش این نهاد بین المللی قرار گرفت.

در شهریور سال ۱۳۹۰، بنای گنبدقابوس از سوی کار‌شناسان ایکوموس (شورای بین المللی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی) بازدید میدانی شد و در فعالیت‌های انجام شده برای ثبت بنا بازبینی‌های لازم صورت گرفت.

مسجد جامع اصفهان نیز یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی کشور است که با ثبت جهانی آن، تعداد آثار ثبت‌شده جهانی ایران به ۱۵ اثر رسید.


» اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ