“گنبد قابوس” و ” مسجد جامع اصفهان” در یونسکو به ثبت جهانی رسید

سیدمسعود علویان صدر که در حال حاضر در اجلاس یونسکو در سن‌پترزبورگ حضور دارد، گفت: دو اثر تاریخی “گنبد قابوس” و “مسجد جامع اصفهان” امروز در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی از ثبت جهانی “گنبد قابوس” و “مسجد جامع اصفهان” امروز در اجلاس جهانی یونسکو خبر داد.

به گزارش فارس، سیدمسعود علویان صدر که در حال حاضر در اجلاس یونسکو در سن‌پترزبورگ حضور دارد، گفت: دو اثر تاریخی “گنبد قابوس” و “مسجد جامع اصفهان” امروز در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

وی در ادامه افزود: ایران تنها کشوری است که در این اجلاس یونسکو توانست ۲ پرونده ثبت جهانی را به ثبت برساند حتی کشور روسیه که میزبان هم بود چنین امکانی را نداشت.

با توجه به اهمیت چشمگیر گنبد قابوس به عنوان یکی از شاهکارهای کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۹ پیشنهاد ثبت جهانی گنبد قابوس را ارائه داد و از‌‌ همان سال اقدامات و فعالیت‌های لازم برای تکمیل پرونده ثبتی آن آغاز شد. تا اینکه در سال ۱۳۸۹ پرونده مذکور تکمیل و به سازمان فرهنگی- آموزشی یونسکو تحویل شد که خوشبختانه مورد پذیرش این نهاد بین المللی قرار گرفت.

در شهریور سال ۱۳۹۰، بنای گنبدقابوس از سوی کار‌شناسان ایکوموس (شورای بین المللی بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی) بازدید میدانی شد و در فعالیت‌های انجام شده برای ثبت بنا بازبینی‌های لازم صورت گرفت.

مسجد جامع اصفهان نیز یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی کشور است که با ثبت جهانی آن، تعداد آثار ثبت‌شده جهانی ایران به ۱۵ اثر رسید.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *