گندم‌های هندی و پاکستانی آلوده است

۳۱اردیبهشت،
ممتاز نیوز: درحالی که وزارت بازرگانی پاکستان از صادرات ۱۰۰ هزار تن گندم به ایران به عنوان پول برق خریداری شده از این کشور خبر داده است، سازمان حفظ نباتات ایران اعلام کرد: تاکنون شرایط قرنطینه‌ای برای واردات گندم از هند و پاکستان اعلام نشده و گندم‌ این کشور‌ها مورد تایید این سازمان نیست.

سخنگوی وزارت بازرگانی پاکستان اعلام کرد که برای تسویه‌ی بدهی ۵۳ میلیون دلاری ایران بابت برقی که از این کشور خریده، درصدد است به ازای آن ۱۰۰ هزار تن گندم به ایران صادر کند که معاون سازمان حفظ نباتات سلامت و بهداشت این محصول پاکستانی را از نظر این سازمان (به عنوان مرجع تاییدکننده سلامت گیاهان وارداتی و صادراتی کشور) رد کرد. علی‌اکبر یاسمی – معاون قرنطینه و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: تاکنون خبرهای بسیاری مبنی بر صادرات گندم از هند و پاکستان به ایران انتشار یافته اما گندم این کشور‌ها از نظر سازمان حفظ نباتات مورد تایید قرار نگرفته و هیچ یک از شرایط قرنطینه‌ای برای واردات آن به کشور اعمال نشده است.

براساس اعلام وزارت بازرگانی پاکستان محموله ۱۰۰ هزار تنی گندم این کشور قرار بود اواسط فوریه به ایران ارسال شود اما به سبب آماده شدن پاکستان برای برگزاری انتخابات ۱۱ مه این واردات به تاخیر افتاد که با توجه به پایان انتخابات پاکستان، این محموله در اسرع وقت قرار است به ایران صادر شود. گرچه مدتها‌ست مسئولان هندی و پاکستانی برای صادرات گندمی که حتی خود به آلوده بودن آن اذعان دارند، تلاش می‌کنند تا شاید بازاری برای محصول‌شان بیابند و بهای دیگر محصولات خریداری شده از ایران را با صادرات گندم بپردازند اما دیگر کشور‌ها مانند کره جنوبی حتی برای تولید خوراک دام خود هم حاضر به دریافت گندم از این کشور‌ها نشده‌اند.
منبع: روزنامه بهار

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *