گوگل چه برنامه ای برای موتورولا دارد؟

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

نارنجی به نقل از دورج نوشت: حدود دو سال پیش بود که گوگل طی یک خرید ۱۲.۵ میلیارد دلاری، موتورولا را تصاحب کرد. خرید موتورولا توسط گوگل، نوید این را می داد که گوگل رسما وارد دنیای سخت افزار تلفن شده و موتورولا به واحد سخت افزاری گوگل تبدیل خواهد شد. در این میان نزدیک به ۶۰۰۰ تن از کارکنان موتورولا از کار برکنار شدند. با این وجود، در ۸ ماه قبل موتورولا برای گوگل زیان ده بوده و طبق یک برآورد، سالانه حدود یک میلیارد دلار از جیب گوگل خالی می کند.
 
 
نقطه جالب ماجرا اینجا است که با همه این گرفتاری ها، گوگل روزهای خوبی را می گذراند. همین چند روز پیش بود که اعلام شد قیمت هر سهم گوگل برای اولین بار از ۱۰۰۰ دلار عبور کرده و آینده درخشانی در انتظار گوگل است. حال سوالی که مطرح می گردد این است که اساسا گوگل چرا موتورولا را خرید؟!
 
در پاسخ به این سوال ابتدا باید به یک سوال دیگر جواب داد: آیا با هزینه هایی که موتورولا برای گوگل تراشیده، گوگل کارش گره خورده و در سراشیبی افتاده؟ جواب این سوال کاملا منفی است. گوگل همچنان بسیار سودده بوده و پرقدرت و استوار در حال رشد است.
 
گوگل در این چند ماه، موتو اِکس را به بازار معرفی کرده، اولین تلفن هوشمندی که به طور کامل تحت تاثیر گوگل تولید شده. این دستگاه نقدهایی بسیار عالی گرفته، با این وجود هرگز خوب فروش نکرده، و به هیچ وجه نتوانسته ضررهایی که موتورولا متوجه گوگل کرده را جبران نماید. شاید بتوان عمده ترین مانع فروش موتو اِکس را فقدان یک بازاریابی و توزیع درست دانست.
 
شاید یک سبب اصلی گوگل برای خرید موتورولا، داستان همیشگی پتنت ها بود. به طوری که گوگل سرمایه گذارانش را متقاعد کرده بود، خرید موتورولا تنها راهی است که از اکوسیستم اندروید، در مقابل رقبا، محافظت خواهد کرد. اما گوگل در این مدت از این استراتژی هم بهره بسیاری نبرده.
 
از پتنت ها و تلفن های هوشمند که بگذریم، یک توجیه دیگر را هم برای خرید موتورولا توسط گوگل می توانیم پیدا کنیم. گوگل در نظر داشت به کمک موتورولا دروازه های نوآوری در زمینه سخت افزار را به روی خود باز کند. به طور مثال ساعت هوشمندی که گوگل در آینده ای نزدیک معرفی خواهد کرد شاید بخشی از همین همکاری موتورولا باشد. ولی در همین زمینه هم تناقض های بسیاری دیده می گردد. به طور مثال پروژه کروم کست گوگل توسط موتورولا انجام نگرفت و به یکی دیگر از شرکای گوگل واگذار شد.
 
احتمالا هنوز بسیار زود است تا بفهمیم گوگل چه برنامه ای در مورد موتورولا در سر دارد. عملکرد کلی گوگل بسیار فوق العاده است، به طوری که گاهی لنگیدن بعضی از چرخ های این ماشین غول آسای دنیای دیجیتال، بعضی وقت ها، اصلا به چشم هم نمی آید. 

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ