گیلان پرباران ترین و استانهای کویری کم بارش ترین

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، استان‌های گیلان و سمنان به‌ترتیب پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور گزارش ممتاز به نقل از شده‌اند.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، گیلان با ۷۳۸ میلیمتر، عنوان پربارش‌ترین و سمنان با ۵۱ میلیمتر عنوان کم‌بارش‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

میزان بارش استان گیلان درمقایسه با ۲۰۰ روز ابتدایی سال آبی قبل، ۲۴ درصد افزایش و در قیاس با دوره درازمدت ۱۳ درصد افزایش داشته است.

براساس این گزارش ممتاز به نقل از، در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۶۶ میلیمتر بارندگی، پس از گیلان در جایگاه دوم استان‌های پربارش کشور قرار گرفته است.

میزان بارش استان کهگیلویه و بویراحمد در مقایسه با ۲۰۰ روز ابتدایی سال آبی قبل، دو درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، در استان چهارمحال و بختیاری ۵۵۱ میلیمتر بارندگی صورت گرفته که این میزان بارش در مقایسه با سال آبی قبل چهار درصد کاهش یافته است و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله شش درصد کاهش نشان می‌دهد.

***سمنان کم بارش ترین استان

سمنان نیز کم‌بارش‌ترین استان کشور در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، گزارش ممتاز به نقل از شده است به طوریکه حجم بارش‌های استان سمنان در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، ۵۱ میلیمتر ثبت شده است.

میزان بارش استان سمنان درمقایسه با ۲۰۰ روز ابتدایی سال آبی قبل، ۴۷ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۴۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

پس از این استان، یزد با ۷۷ میلیمتر و خراسان جنوبی با ۸۸ میلیمتر بارندگی در ۲۰۰ روز اول سال آبی جاری، دیگر استان‌های کم‌بارش کشور گزارش ممتاز به نقل از شده‌اند.

میزان بارش استان یزد در مقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل ۲۱ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش ممتاز به نقل از، میزان بارش استان خراسان جنوبی نیز درمقایسه با مدت مشابه سال آبی قبل ۱۵ درصد کاهش و در قیاس با دوره درازمدت ۴۲ ساله ۱۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *