یائسگی باعث ذخیره چربی دور شکمی می‌شود

از دست رفتن منبع طبیعی استروژن پس از یائسگی می‌تواند همچنین پیامدهای دیگری چون گرگرفتگی، نوسانات خلقی و تعرق شبانه داشته باشد.

متخصصان علوم پزشکی استرالیا در یک مطالعه جدید دریافته‌اند یائسگی که باعث می‌شود زنان یک منبع طبیعی هورمون زنانه استروژن را از دست بدهند، عامل انتقال محل ذخیره چربی از ناحیه ران‌ها به اطراف شکم‌ و دور کمر است.

به گزارش ایسنا، این بازبینی که از سوی «انجمن بین‌المللی یائسگی» ارائه شده همچنین نشان داد برخلاف باور عمومی، روش‌ هورمون درمانی جایگزین نه تنها باعث افزایش وزن در زنان نمی‌شود بلکه درواقع می‌تواند به پیشگیری از افزایش چربی دور شکمی کمک کند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، «سوزان دیویس» استاد دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته یادآور شد: این باور که یائسگی باعث افزایش وزن در زنان می‌شود، اشتباه است. هر چند زنان پس از یائسگی از افزایش چاقی شکمی شکایت دارند، اما علت این افزایش، تغییرات وزنی نیست بلکه ناشی از تغییر محل ذخیره چربی در بدن در واکنش به افت سطح هورمون استروژن است. از دست رفتن منبع طبیعی استروژن پس از یائسگی می‌تواند همچنین پیامدهای دیگری چون گرگرفتگی، نوسانات خلقی و تعرق شبانه داشته باشد.

با وجود نتایج فوق، متخصصان تاکید دارند که زنان در سن یائسگی باید مداوم وزن خود را کنترل کرده و با دنبال کردن یک الگوی زندگی سالم و صحیح از چاقی و عوارض جدی آن پیشگیری نمایند.

شرح این مطالعه در مجله پزشکی Climacteric منتشر شد.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ