یارانه ۲۸ هزار تومانی ۳ ماهه شد؟


جوان آنلاین – سینا سرمد: اواخر سال گذشته بود که وقتی محمود احمدی نژاد به تاخیر چند ده روزه لایحه بودجه سال را با بسته ای شفاف به مجلس برد، بهارستان نشی ها اعلام کردند که این بودجه کلی گویی است و تها بسته آن شفاف است.

بعد از آن بود که جدل مجلس و دولت بالا گرفت و با نزدیک شدنانتخابات مجلس، بودجه به دست فراموشی سپرده شد تا سال بی بودجه آغاز شود.

حالا اما در حالی که نزدیک به دو ماه از شروع سال جدید گذشته و حرف و حدیث های یارانه ای مردم را نگران کرده است، پرونده بودجه فاز دوم هدفمندی بسته شد تا شاید نگرانی های مردم نیز اندکی کاهش یابد هر چند که هنوز تکلیف اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی و نحوه آن مشخص نشده است.

بهارستان نشین ها سرانجام با تصویب اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها درآمد دولت از اجرای این قانون و افزایش قیمت حامل های انرژی را ۵۶ هزار میلیارد تومان و استفاده از یارانه نان، برق و سایر کالاها و خدمات مندرج در قانون بودجه را ۱۰ هزار میلیارد تومان تعیین کردند تا به این ترتیب روی هم بودجه ۶۶ هزار میلیاردی هدفمندی تصویب شود.

حالا با تصویب این بودجه مجلس تلویحا اجازه اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها را به دولت داده است این در حالی است که پیش از این بهارستان نشین ها مخالف اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی در نیمه اول سال بودند و واریز مابه التفاوت ۲۸ هزار تومانی به حساب سرپرستا خانوار مل مناقشه دولت و مجلس شده بود.

ماجرا از این قرار بود که، دولت در اقدامی ناگهانی و در بامداد ششم فروردین ماه ۲۸ هزار تومان مابه‌التفاوت فاز اول و دوم هدفمندی یارانه‌ها را به ازای هر ایرانی به حساب سرپرست خانوار واریز کرد اما اعلام نکرد که این اعتبار چند ماهه خواهد بود.

پیشنهاد اولیه دولت برای اعتبار هدفمندی یارانه‌ها در مجلس ۱۳۵ هزار میلیارد تومان بود که این پیشنهاد با مخالفت شدید نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق مواجه شد.

اعضای کمیسیون تلفیق این موضوع را چندین بار مورد بررسی قرار دادند و در نهایت اعتبار ۶۶ هزار میلیارد تومانی را برای هدفمندی یارانه‌ها تصویب کردند که سهم اعتبار یارانه نقدی از این میزان ۴۸ هزار میلیارد تومان، بیمه بیکاری ۲ هزار میلیارد تومان، حوزه سلامت ۶ هزار میلیارد تومان و بخش تولید ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

نتیجه این شد که نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس مصوبه کمیسیون تلفیق را با اصلاحاتی تصویب کردند که براساس آن، حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان درآمد از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی و کالاهای اساسی و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل یارانه نان و برق برای سال در نظر گرفته شد.

البته نمایندگان بندی به بخشی از مصوبه تلفیق در صحن علنی اضافه کردند که براساس آن، درآمد ۵۶ هزار میلیارد تومانی به صورت ماهانه و متوازن هر ماه به طور متوسط ۴ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی و … خواهد بود.

برهمین اساس، باتوجه به گذشت دو ماه از سالجاری، خودبه خود حدود ۹ هزار ۳۲۳ میلیارد تومان از درآمد ۵۶ هزار میلیارد تومان کاسته و درآمد ۱۰ ماهه به ۴۶ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان کاهش می‌یابد.

به این ترتیب اگر دولت فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را از خردادماه آغاز کند یا تیرماه، دیگر مبلغ ماهانه یارانه نقدی فاز دوم تفاوتی نخواهد داشت، چون مجلس درآمدها را به صورت ماهانه تصویب کرده است.

اگر سهم ۸۰ درصدی مردم از درآمد ۴۶ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومانی محاسبه کنیم، رقم حدود ۳۷ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومانی حاصل می‌شود.

از سوی دیگر، اگر فرض بر این گرفته شود که از یارانه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برق و نان حدود ۹ هزار میلیارد تومان ( ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نان و ۸۰ درصد ۶۵۰۰ میلیارد تومان یارانه برق) به مردم اختصاص یابد، حال سهم مردم از کل اعتبار هدفمندی یارانه‌ها در سال بیش از ۴۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان می‌شود که نسبت به سال ۹۰ که ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده، بیش از ۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان افزایش نشان می‌دهد.

۴۰ هزار میلیارد تومان از رقم ۴۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان، میان ۷۴ میلیارد ایرانی ( یارانه فاز اول ؛ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان) و بیش از ۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان میان ۷۰ میلیون ایرانی (یارانه فاز دوم؛ با حذف ۴ میلیارد اقشار مرفه از دریافت یارانه این مرحله) اختصاص می‌یابد.

بدین ترتیب سهم هر فرد از یارانه فاز دوم اندکی بیش از ۹ هزار تومان می‌شود. در مجموع یارانه هر فرد در فاز اول و دوم به حدود ۵۵ هزار تومان نزدیک می‌شود. باتوجه به اینکه هم اکنون ۲۸ هزار تومان یارانه فاز دوم به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است، به احتمال زیاد این یارانه سه ماهه خواهد بود.

به این ترتیب هر چند دولتی ها هنوز تصمیم خود را برای زمان اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها اعلام نکردند و هنوز تکلیف ۲۸ هزار تومان های واریز شده به حساب سرپرستان خانوار و کسانی که از دریافت یارانه نقدی انصراف داده اند مشخص نیست اما شاید بتوان به این گمانه زنی استناد کرد تا زمانی که دولتی ها برنامه های خود را اعلام کنند.

جوان آنلاین – آخرین عناوین سیاسی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ