یوگا چه فوایدی دارد؟

  عکس های جذاب امروز ارسال برای دوستان

یوگا و انعطاف پذیری

برخی افراد تصور می نمایند که یوگا شبیه ژیمناستیک است و چون آنها مسن و حاوی اندام نامتناسب و یا عضلات خشک می باشند، نمی توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. اما حقیقت این است که شما هرگز برای بهبود انعطاف پذیری بدن پیر نمی باشید.

برخی تمرینات یوگا با کشش مناسب عضله همراه می باشند. این تمرینات سبب آزاد شدن اسید لاکتیک تولید شده در عضلات می شوند و سبب خشکی، فشار، درد و خستگی می گردند. همچنین یوگا حرکات مفاصل را افزایش داده و سبب افزایش لغزندگی مفاصل و بهبود حرکات بدن می گردد.

یوگا تنها عضلات را تقویت نمی کند بلکه سبب قوی شدن همه بافت های نرم بدن از جمله رباط ها، تاندون ها و بافت های اطراف ماهیچه می گردد. صرف نظر از سطح تمرینات، فواید این ورزش در مدت کوتاهی پدیدار می گردد. در یک مطالعه مشخص شد که بعد از ۸ هفته از آغاز تمرینات ۳۵ درصد بهبودی در انعطاف پذیری تنه و شانه ها ملاحظه می گردد.

یوگا و قدرت

برخی تمرینات یوگا قدرتی بوده و به بهبود توانایی عضلات کمک می نمایند. حرکات ایستاده سبب افزایش قدرت عضله پشت ران و عضلات شکم می شوند.

یوگا به بهبود حالت بدن کمک می نماید

با افزایش انعطاف پذیری و قدرت، حالت بدن بهتر می گردد. یکی دیگر از مزایای یوگا افزایش آگاهی بدن است. به این معنی که در صورت خمیده شدن و قوز نمودن، شما سریع متوجه حالت بدن شده و آن را اصلاح می نمایید.

یوگا تنفس را بهبود می بخشد

به سبب تنفس عمیق در حین تمرینات یوگا، ظرفیت ریه و توانایی ورزش افزایش می یابد، اثرات آدرنالین (هورمون استرس) خنثی می گردد و در نهایت سبب تمدد اعصاب وریلکسیشن می گردد. اما یوگا شامل تمرینات هوازی مانند دویدن و دوچرخه سواری نمی باش.

یوگا یعنی کاهش استرس و افزایش آرامش

حتی پس از اولین جلسه کلاس یوگا، شما قادرید کم شدن استرس را حس نمایید. بعضی تمرینات یوگا شامل تکنیک های مدیتیشن است که سبب تنفس عمیق، تسلط بر ذهن و توقف صدای ذهن که معمولا به سبب استرس ایجاد می گردد، می گردد.

خصوصیت ضد استرس یوگا یک پاسخ بیوشیمیایی است. کاهش کاتکول آمین ها (هورمون هایی که در پاسخ به استرس و توسط غدد آدرنال یا فوق کلیوی تولید می شوند) و کاهش سطح واسطه های عصبی از جمله دوپامین، نور اپی نفرین و اپی نفرین در نهایت تمرینات یوگا ، سبب احساس آرامش می گردد.

در بعضی تحقیقات به ارتباط بین یوگا و افزایش هورمون اکسی توسین اشاره شده است. این هورمون به نام هورمون اعتماد وارتباط مشهور است وموجب افزایش آرامش و بهبود ارتباط با دیگران می گردد.

یوگا، تمرکز و خلق وخو

بهبود توانایی تمرکز و خلق وخو از مزایای یوگا به شمار می رود. افرادی که یوگا کار می نمایند اغلب خوشحال به نظر می رسند و تمرکز ذهنی خوبی دارند. در تحقیقات اخیر، اثرات یوگا بر افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته اند. این اثرات مثبت به سبب افزایش سطح اکسیژن مغز در نهایت تمرینات یوگا است.

فواید یوگا برای قلب

یوگا سبب کاهش فشار خون و آرام شدن ضربان قلب می گردد که برای بیماران مبتلا به پرفشاری خون، بیماری های قلبی- عروقی و سکته یک اثر درمانی به شمار می رود. در مطالعات بیوشیمیایی، از یوگا به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان یاد شده است که سبب کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و همچنین تقویت سیستم ایمنی می گردد.

اثرات یوگا بر بیماری ها

اثرات درمانی یوگا به خوبی مشخص شده اند. این ورزش سبب بهبود بیماری های مزمن از جمله آسم، کمر درد، التهاب مفاصل، بی خوابی و MS می گردد.

سایر مزایای یوگا

برخی مطالعات نشان می دهند که یوگا اثرات مثبتی بر یادگیری و حافظه، کند شدن روند پیری، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روابط و ارتقای سطح انرژی دارد.

سیمرغ

گردآوری : پایگاه اینترنتی ممتازنیوز

تاریخ نشر یکشنبه ۱۴ آبان   ملاحظه : ۷   | بازدید از صفحه اول


پزشکی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

تیمهای راه یافته به نیمه نهایی مشخص شد آخرین اخبار لیگ ملت های والیبال 2021 نتایج زنده بازی ها