یک ادعای تازه دربارهٔ همکاری ایران با آژانس

۳۰م دیماه ،

خبرگزاری ایسنا: رویترز در گزارشی مدعی شد که ایران از همکاری با تحقیقات سازمان ملل دربارهٔ برنامه هسته‌ای‌اش خودداری می‌کند تا از‌ آن به عنوان ابزار چانه‌زنی برای لغو قابل توجه برخی تحریم‌ها یا دیگر مصالحه‌های احتمالی در مذاکرات گسترده‌تر با قدرت‌های جهانی استفاده کند.

خبرگزاری رویترز در ادامه نوشت به همین دلیل است که بازرسان هسته‌ای سازمان ملل پس از مذاکرات هفته قبل در تهران که در طول آن تلاش کردند به موانعی که از مدتها پیش بر سر تحقیقات پیرامون ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران وجود داشته است پایان دهند، دست خالی برگشته‌اند.

 این خبرگزاری با گمانه‌زنی‌های بی‌اساس دربارهٔ رویکرد ایران در قبال مذاکرات نوشت: اگر این واقعا طرز تفکر تهران باشد تلاش‌های یک‌ساله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای رفع بن‌بست تحقیقات تا زمانی که دیپلماسی جداگانه‌ بین شش قدرت جهانی و تهران همچنان در بن‌بست خود قرار بگیرد، موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

یک دیپلمات غربی پس از جدیدترین مذاکرات ایران و آژانس در ۱۶ و ۱۷ ژانویه و تلاش آژانس برای متقاعد کردن ایران به آغاز پاسخگویی به برخی سوالات دربارهٔ فعالیت‌های اتمی‌اش گفت: آنها حاضر نیستند همکاری قابل توجهی ارائه کنند. یک نماینده دیگر در وین، مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات آژانس با ایران را یک «رقص به خوبی تمرین شده» توسط تهران خواند که به ادعای وی «دو گام به عقب و یک گام به جلو» است.

 ناتوانی آژانس برای رسیدن به دستاوردی در دوره جدید مذاکرات مانع دیگری برای تلاش‌های دیپلماتیک به منظور حل این بن‌بست و عقب راندن تهدید آغاز یک جنگ جدید در خاورمیانه ایجاد کرد. ایران و آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان همگی می‌گویند که مایلند پس از هفت ماه مذاکرات را از سر بگیرند.

اما اولویت‌های دو طرف با یکدیگر تضاد دارد: شش قدرت جهانی از ایران می‌خواهند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را محدود کند، حال آنکه ایران خواستار لغو تحریم‌ها و به رسمیت شناخته شدن حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم است. دو طرف هنوز زمان و مکان برای مذاکرات را اعلام نکرده‌اند.

شش قدرت جهانی که اعضای گروه ۱+۵ می باشند و همه آنها غیر از آلمان در شورای امنیت سازمان ملل حق وتو دارند خواستار تضمین‌های مسالمت‌آمیزی برای برنامه غنی‌سازی ایران ونیز شفافیت تهران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می باشند. ایران که می‌گوید به دنبال انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز است مشتاق است که غرب تحریم‌هایی که سال قبل برای بلوکه کردن صادرات نفتی‌اش گسترش یافت را لغو کند.

 داریل کیمبال، تحلیلگر موسسه کنترل تسلیحاتی در این باره مدعی شد: ظاهرا تهران در تلاش است همکاری را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریغ کند تا اهرمش را در برابر ۱+۵ تقویت کند. رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مدت یکسال تلاش کرده ‌است تا از طریق مذاکرات به یک توافقنامه اساسی با ایران دست یابد که به بازرسانش اجازه دسترسی به سایت‌ها، مقامات و اسناد لازم را برای تحقیقات‌شان می‌دهد.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *