یک قاشق آب گجتهایتان را شارژ می‌کند‍!

۱۱اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

 

خالی شدن گجتها از باطری برای اشخاصی که از آنها استفاده می کنند واقعا ناامید کننده است، اما یک فناوری تازه شرایطی را فراهم کرده که هرکجا اندکی آب وجود داشته باشد بتوانید با آن دستگاه خود را بی نیاز از برق شارژ کنید.
به گزارش مهر، دستگاه سبک وزن و کوچک پاو ترک (PowerTrekk) می تواند دستگاه های مهم مورد استفاده سربازان، فعالان امداد رسانی و بسیاری دیگر را در مناطق دور افتاده دنیا شارژ کند.
 
این دستگاه توسط یک گروه از محققان موسسه فناوری رویال کی تی اچ سوئد ساخته شده و اولین دستگاه شارژ دنیا است که با آب فعال می شوند و براساس اظهارات سازندگان هم آب آشامیدنی و هم آب شور را می پذیرد و می تواند عمر باطری را تا ۳ وات افزایش دهد.
 
برای مثال اگر یک آی فن را درنظر بگیرید این شارژ برای ظرفیت ۲۵ تا ۱۰۰ درصد از باطری آن کافی است.
 
 
استفاده از هر آبی در این دستگاه می تواند به تولید انرژی الکتریسیته کمک کند، این آب می تواند از شیر آب آشپزخانه و یا یک گودال آب در جنگل تأمین شود.
 
شاید شارژ خورشیدی تحت تأثیر آب و هوا و قرار گیری محل خورشید باشد و اگر نیاز شدید به شارژ در شب هنگام داشته باشید، این گزینه کاملا موثر نباشد، اما شارژ آبی به واسطه عوامل خارجی مورد تهدید قرار نمی گیرد، حتی اگر در صحرا باشید یک قاشق آب از فلاسک می تواند این انرژی برق را تأمین کند.
 
ساخت این دستگاه پس از ۱۵ سال تحقیقات روی فناوری میکروپیل سوختی و غشای تبادل پرتون پیلهای سوختی در دپارتمان الکتروشیمی کاربردی در موسسه رویال فناوری سوئد محقق شد.
 
برای استفاده از دستگاه پاورترک، باید محفظه آب را با یک قاشق غذاخوری آب پر کرد، در محفظه را بست و آن را به وسیله یک کابل یو اس بی به دستگاه متصل کرد.
 
درحالی که آب داخل دستگاه با صفحه فلزی تماس پیدا کرده و سبب آزاد شدن گاز هیدروژن می گردد، دستگاه به صورت اتوماتیک شارژ خواهد شد.
 
پیل سوختی یک مبدل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است. این تبدیل مستقیم بوده بنابراین از بازده بالایی برخوردار است. در واقع می ‌توان گفت که در این تبدیل از عمل عکس الکترولیز آب استفاده می گردد، به عبارت دیگر از واکنش بین هیدروژن و اکسیژن، آب، حرارت و الکتریسیته تولید می گردد.
 
درحال حاضر این دستگاه با تلفنهای همراه، تلفنهای هوشمند، دوربینهای دیجیتال، آی پاد و دستگاه های موقعیت یاب ماهواره ای (GPS) سازگار است. این شرکت درحال توسعه دستگاه به شکلی است که بتواند دستگاه های بزرگتری را چون لپ تاپها شارژ کند.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *