یک متخصص قلب و عروق: کنترل وزن پرفشاری خون را کاهش می‌دهد

خرداد ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: یک متخصص قلب و عروق گفت: چاقی سبب افزایش قند خون شده و در نتیجه فشار خون را نیز افزایش می‌دهد.

دکتر حسن شمیرانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سرخرگ‌ها خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می‌رسانند و برای اینکه خون بتواند در عروق به جریان درآید نیازمند فشار مطلوبی است که به آن فشار خون می‌گوییم، اظهار کرد: فشار خونی که سیستول آن کمتر از ۱۲۰ و دیاستول آن کمتر از ۸۰ باشد فشار خون طبیعی و مطلوبی است.

وی با بیان اینکه باید از اندازه و میزان فشار خون آگاه باشیم و لازم است که میزان فشار خون را مرتب اندازه گیری کنیم، افزود: در صورتی که از میزان فشار خون غافل شویم با عوارضی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، سکته مغزی و مشکلات بینایی روبرو می‌شویم.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه خون ریزی مغزی و تنگ شدن رگ‌های قلب از دیگر عوارض افزایش فشارخون کنترل نشده است، اضافه کرد: حیات دیگر اعضای بدن با کاهش یا افزایش فشارخون دچار نوسان می‌شوند.

شمیرانی با تاکید بر اینکه که رژیم‌های نادرست غذایی، مصرف غذاهای چرب و پرنمک و بی تحرکی از دلایل مستعد کننده ابتلا به بیماری فشار خون است، ادامه داد: داشتن برنامه غذایی مناسب، کاهش مصرف نمک و انجام ورزش و فعالیت بدنی از راه های کنترل فشار خون بالا است.

وی با بیان اینکه باید ورزش‌هایی را انتخاب کنیم که بر روی عملکرد مغز تاثیرگذار باشند و سبب کاهش وزن شوند، خاطرنشان کرد: پیاده روی و شنا بهترین ورزش‌هایی می باشند که بیمار با انجام آن‌ها قادر است تمام اعضای بدن خود را به حرکت در می‌آورد.

این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه سن، وراثت، چاقی و اضافه وزن و دخانیات از دیگر عوامل خطر در ایجاد فشار خون بالا است، تصریح کرد: فعالیت بدنی بر کنترل فشار خون و کاهش وزن تاثیرات مثبتی دارد زیرا انجام فعالیت بدنی بعضی سموم بدن و قند خون را کنترل و دفع می‌کند که در کاهش فشارخون موثر است.

شمیرانی با بیان اینکه اشخاص سالم باید هرساله فشار خون خود را اندازه بگیرند و از افزایش و یا کاهش فشار خون مطلع باشند، پیشنهاد کرد: بیماران مبتلا به فشار خون هر دو هفته یک بار با توجه به نوع دارویی که مصرف می‌کنند باید فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه که باید سبک زندگی خود را تغییر داده و از زندگی ماشینی دوری کنیم، خاطرنشان کرد: چاقی سبب افزایش قند خون در بیمار شده در نتیجه افزایش قند خون رفتن فشار خون نیز افزایش می‌یابد بنابراین کنترل وزن نقش مهمی در کاهش فشار خون بالا دارد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *