یک وبسایت کاریابی: محدودیت‌های اینترنت باعث تعدیل و توقف استخدام یک چهارم شرکت‌ها شده است

نظرسنجی وبسایت کاریابی ایران تلنت نشان می‌دهد ۱۰ درصد شرکت‌ها دست به تعدیل و ۱۵ درصد نیز روند استخدام نیرو را متوقف کرده‌اند.

یک وبسایت کاریابی: محدودیت‌های اینترنت باعث تعدیل و توقف استخدام یک چهارم شرکت‌ها شده است

به گزارش ممتاز نیوز، مدیرعامل ایران تلنت اعلام کرد محدودیت‌های اینترنت موجب شده است تا یک چهارم شرکت‌ها دست به تعدیل یا توقف استخدام نیرو بزنند.

به اعتقاد حاتمی شرایط در حال حاضر به‌گونه‌ای است که کسب‌وکارها به‌دنبال کاهش هزینه‌ها هستند و استخدام و توسعه در اولویت آن‌ها نیست.

فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت زنگ خطری را برای کسب‌وکارها به صدا درآورده است که گویا به گوش هیچ مسئول حاکمیتی نمی‌رسد. «آسیه حاتمی»، بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم کاریابی ایران تلنت در گفتگو با فردای اقتصاد به بحث بحران نیروی انسانی اشاره کرد و گفت تا پیش از این با توجه به مهاجرت‌ها، شرکت‌ها با بحران یافتن نیروی متخصص روبه‌رو بودند، اما اکنون این بحران جوانب دیگری نیز یافته است:

«کسب‌وکارها در مدت دو ماهه اخیر با خسارت مالی روبه‌رو شده‌اند. بر‌اساس نظرسنجی صورت‌گرفته از مدیران شرکت‌ها در آبان‌ماه، ۹۵ درصد شرکت‌ها اعلام کردند از این محدویت‌ها متضرر شدند. حداقل خسارت وارد‌شده به آن‌ها نیز ۲۵ درصد بوده است. جدای از این نیز بهره‌وری نیروی انسانی کاهش یافت. همچنین شاهد تعدیل نیرو و توقف استخدام‌ها توسط شرکت‌ها بودیم.»

به گفته وی ۱۰ درصد شرکت‌ها نیروهای خود را تعدیل کرده و ۱۵ درصد استخدام را به‌طور کامل متوقف کرده‌اند. شرکت‌های رسانه‌ای ۵۸ درصد و شرکت‌های حوزه دیجیتال ۲۹ درصد کاهش استخدام داشته‌اند و در مقابل شرکت‌های دارویی کمترین کاهش حجم استخدام را در این مدت تجربه کرده‌اند.

حاتمی با اشاره به سابقه ۲۰‌ساله فعالیت ایران تلنت و تأثیر اتفاق‌های مختلف بر بازار کار، اظهار داشت هر زمان که یک عدم اطمینان در کشور به‌وجود می‌آید، شرکت‌ها یک رفتار خاص از خود نشان می‌دهند: «دوره انتظار که کسب‌وکارها منتظر پایداری هستند، موجب می‌شود شرکت‌ها هزینه‌های خود را کنترل کنند و روی تعدیل نیرو و عدم استخدام آن‌ها تأثیر می‌گذارد. در حال حاضر نیز موضوع عدم اطمینان از آینده وجود دارد و استخدام از اولویت شرکت‌ها خارج شده است.»

بنابر اعلام حاتمی تقاضای شغل در بخش تحقیق و توسعه ۱۱ درصد، در بخش گرافیک ۴۳ درصد و در بخش برنامه‌نویسی ۲۱ درصد کاهش داشته است. به‌نظر می‌رسد فیلتر اینستاگرام به گرافیست‌ها ضربه بزرگی زده و نیاز به آن‌ها را کاهش داده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *