۱۲هزار تن یونجه آماده ورود به کشور/ محموله ۱۵تنی یونجه در انتظار ترخیص

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه ۱۲ هزار تن یونجه از روسیه آماده ورود به کشور است، گفت: در حال حاضر یک محموله ۱۵ تنی یونجه وارد کشور شده و به دلیل ایرادات وارد شده از سوی سازمان حفظ نباتات همچنان در گمرک مانده است. امیدواریم در روزهای آینده مشکل ترخیص آن حل و این محموله به دست دامداران برسد.

۱۲هزار تن یونجه آماده ورود به کشور/ محموله ۱۵تنی یونجه در انتظار ترخیص

به گزارش ممتاز نیوز، مجتبی عالی جزئیات واردات یونجه از روسیه را تشریح کرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه با طرف روسی مقرر شد ۱۵۰ هزار تن یونجه به کشور وارد شود. در حقیقت هدف این واردات حمایت از دامداران در خشکسالی‌های اخیر و برداشتن باری از دوش آنها بود.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای ورود ۱۲ هزار تن یونجه به کشور انجام شده و آماده حمل است. اما به دلیل اینکه گمرک آستارا انباری برای نگهداری و دپو یونجه‌ها در این حجم ندارد و برای جلوگیری از اضافه شدن هزینه‌های انبارداری و کرایه حمل مجدد تصمیم بر این شد که در قدم اول محموله‌ای در حجم کمتری وارد کشور شود و اگر شرایط مساعد بود واردات مابقی نیز صورت بگیرد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران اضافه کرد: در حال حاضر یک محموله ۱۵ تنی وارد کشور شده و به دلیل ایرادات وارد شده از سوی سازمان حفظ نباتات در خصوص ناقص بودن مدارک این یونجه‌ها در گمرک آستارا مانده است. امیدواریم در روزهای آینده مشکل ترخیص آن حل  و این محموله به دست دامداران برسد.

وی در پاسخ به اینکه قرار است این یونجه‌ها چگونه میان دامداران توزیع شود، گفت: به تمام استان‌ها بر اساس نیازمندی‌هایی که از طرف مدیران عامل اتحادیه‌های دامداری اعلام می‌شود یونجه تعلق می‌گیرد. یعنی مدیران شهرستانی نیاز شهرستان خود را به مدیران استانی اعلام می کنند و پس از جمع آوری آمار یونجه تحویل استان داده می شود.

عالی در پاسخ به این سوال که قرار است یونجه‌ها با چه قیمتی به دامداران تحویل داده شود؟ گفت: در صحبت‌های اولیه قرار بود یونجه با قیمت هر کیلو ۵۲۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان با حمل مستقیم به دامداران تحویل شود ولی اگر قرار به تخلیه و بارگیری در گمرک و حمل مجدد آن باشد طبیعتا هزینه آن تغییر خواهد کرد.

وی در پایان گفت: واردات با ارز آزاد انجام شده ولی این وعده داده شده که ارز نیمایی به آن تعلق گیرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *