۶۷ سال پیش، روز استقلال اندونزی

۶۷ سال پیش در روز ۱۷ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی و در خاتمه جنگ جهانی دوم، احمد سوکارنو، رهبر مبارزان آزادی خواه اندونزی استقلال این کشور را اعلام کرد. اما ۴ سال طول کشید تا اندونزی توانست به استقلال دست یابد و از استعمار هلند خلاص شود.
به گزارش خبرآنلاین به نقل از آفتاب احمد سوکارنو که در دوران اشغال اندونزی توسط ژاپن با تشکیل گروه های مقاومت از محبوبیت خاصی برخوردار بود در روز ۱۷ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی استقلال اندونزی را اعلام کرد و یک دولت هشت نفری تشکیل داد و خود سوکارنو به عنوان رئیس دولت انتخاب شد.
مجمع الجزایر اندونزی به هشت منطقه تقسیم شد و در راس هر یک از این مناطق یک حاکم اندونزیایی منصوب گردید. در روز ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۴۵ میلادی نیروهای بریتانیایی به فرماندهی مونباتن فرمانده نظامی منطقه اقیانوس آرام و نیروهای هلندی به اندونزی حمله کردند. در هر منطقه ای که نیروهای بریتانیایی مستقر می شدند تشکیلات استعماری هلند دوباره برقرار می گردید. درگیری میان هلندی ها و اندونزیایی ها افزایش یافت، بریتانیایی ها که منافعی در اندونزی نداشتند ، تصمیم گرفتند هر چه زودتر این لانه زنبور را ترک کنند و در نوامبر سال ۱۹۴۶ میلادی نیروهای بریتانیا خاک اندونزی را ترک کردند. هلندی ها برای حفظ این مستعمره ثروتمند پیشنهاد تاسیس یک جامعه مشترک المنافع اندونزیایی را دادند ، اما اندونزی فقط خواهان استقلال کامل بود.
بحران اندونزی از حالت منطقه ای خارج و جنبه بین المللی پیدا کرده بود. هلندی ها تلاش می کردند با زور و سرکوب حاکمیت خود را به مردم اندونزی تحمیل کنند ، اما مقاومت مردم با تشدید فشار هلندی ها بیشتر می شد. سرانجام هلند در ۲۷ دسامبر سال ۱۹۴۹ میلادی استقلال اندونزی را پذیرفت.
تمام کشورهایی که در مجمع الجزایر اندونزی به طور مصنوعی تشکیل شده بودند به جاوه و سوماترا پیوستند و در ۱۷ اوت ۱۹۵۰ میلادی اندونزی متحد تشکیل گردید. به این ترتیب احمد سوکارنو در روز ۱۷ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی استقلال اندونزی را اعلام کرد و پس از چهار سال جنگ خونین با نیروهای استعمارگر هلند ، پایداری مردم اندونزی منجر به استقلال این کشور گردید و احمد سوکارنو به عنوان نخستین رئیس جمهور اندونزی انتخاب شد.

۲۶۳۴۹

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *