۶ هزار نفر بر اثر مسمومیت جان باختند

ممتاز نیوز: سازمان پزشکی قانونی با اشاره به رشد مسمومیت‌های دارویی اعلام کرد: سال گذشته ۶ هزار و ۱۷۶ نفر بر اثر مسمومیت در کشور جان خود را از دست دادند که نسبت به سال قبل از آن ۲٫۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از فارس، از کل افراد فوت شده بر اثر مسمومیت در سال گذشته ۵ هزار و ۱۲۱ نفر مرد و هزار و ۵۵ نفر زن بودند.

این گزارش با اشاره به موارد مسمومیت در سال گذشته می‌افزاید: موارد مسمومیت در این گزارش شامل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن، مسمومیت دارویی، مسمومیت با سم و مسمومیت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر است.

افزایش ۲۳٫۴ درصدی مرگ ناشی از مسمومیت با گاز

در سال گذشته ۹۶۵ نفر (۷۱۲ مرد و ۲۵۳ زن) بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در سال ۱۳۸۹، ۷۸۲ نفر بود یعنی در سال ۱۳۹۰ در این مورد مسمومیت با افزایش ۲۳٫۴ درصدی مواجه بودیم.

همچنین استان‌های تهران با ۲۵۳ نفر، خراسان رضوی با ۱۰۸ نفر و آذربایجان شرقی با ۸۴ نفر بیشترین و استان‌‌های هرمزگان و بوشهر بدون ثبت مرگ ناشی از گازگرفتگی، کهگیلویه و بویراحمد با یک نفر و خراسان جنوبی با دو نفر کمترین میزان مسمومیت با مونوکسیدکربن را داشتند.

در فاصله سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰، بیشترین موارد مسمومیت با گاز هزار و ۲۴ نفر مربوط به سال ۱۳۸۶ بوده است ‌و پس از آن سال سال ۱۳۹۰ بیشترین تعداد فوتی را داشته‌است.

سیر صعودی مرگ ناشی از مسمومیت دارویی در ۱۰ سال گذشته

در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰، مرگ ناشی از مسمومیت دارویی در کشور سیر صعودی داشت، به نحوی که از  ۱۸۵ نفر در سال ۱۳۸۱ به ۶۲۷ نفر در سال ۱۳۹۰ رسید که از این تعداد ۳۹۵ مرد و ۲۳۲ زن بودند.

در سال ۱۳۹۰ استان‌های تهران، خراسان رضوی و فارس به ترتیب با ۱۷۴، ۶۷ و ۴۱ فوتی در صدر موارد مرگ ناشی از مسمومیت دارویی قرار داشتند و استان های بوشهر، قزوین و مازندران به ترتیب با صفر، یک و دو فوتی کمترین مرگ ناشی از مسمومیت دارویی را به خود اختصاص دادند.

کاهش ۵٫۳ درصدی مرگ ناشی از مسمومیت با سم

در سال گذشته ۹ نفر (۶۲۰ مرد و ۳۷۱ زن) بر اثر مسمومیت با سم جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال ۱۳۸۹ که تعداد فوت شدگان مسمومیت با سم یک‌هزارو ۴۶ نفر بود ۵٫۳ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، استان‌های تهران (با ۲۷۹ نفر)، گیلان ( با ۱۱۲ نفر) و خراسان رضوی (با ۱۱۰ نفر) بیشترین و استان‌های بوشهر بدون ثبت هیچ مرگ ناشی از سم و کهکیلویه‌ و بویراحمد و خراسان جنوبی با یک مورد فوتی کمترین میزان مرگ ناشی از مسمومیت با سم را در سال گذشته داشتند.

مطابق آمار‌های موجود در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰، بیشترین موارد مرگ ناشی از مسمومیت با سم مربوط به سال ۱۳۸۹ بوده است.

یاد‌آور می‌شود مرگ و میر ناشی از قرص برنج، دفع آفات نباتی، الکل، جونده کش ها، سیانور و …در قالب مسمومیت با سم ذکر شده است.

مرگ بیش از ۳‌هزار نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر

در سال گذشته ۳هزار و ۵۹۳ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست ‌دادند که از این تعداد سه‌هزار و ۳۹۴ نفر مرد و ۱۹۹ نفر زن بودند.

میزان مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۱٫۷ درصد کاهش یافته است. همچنین در سال گذشته استان‌های تهران (۹۸۶ نفر)، اصفهان (۳۶۴ نفر) و فارس (۲۴۲ نفر) بیشترین و استا‌ن‌های آذربایجان‌غربی (۱۱ نفر)، کردستان (۱۲نفر) و کهگیلویه‌ و بویراحمد (۱۴ نفر) کمترین مرگ ناشی از سوء مصرف ‌مواد مخدر را داشته‌اند.

یادآور می‌شود در ۱۱ سال گذشته بیشترین آمار مرگ ناشی از سوء مصرف مواد مخدر با ۴ هزار و ۷۴۰ مورد در سال ۱۳۸۴ ثبت شده‌است و در سال‌های پس از آن با کاهش این آمار در کشور مواجه بودیم.

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ