۷۵ درصد از مشترکان مشمول افزایش تعرفه برق نمی شوند

سخنگوی صنعت برق با تشریح تعرفه های جدید برق، از عدم افزایش تعرفه ها برای عموم مشترکان خبر داد و گفت: بر اساس بند “ی” تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، آیین نامه جدید تعرفه برق مشترکان خانگی با هدف اصلاح مصرف به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

۷۵ درصد از مشترکان مشمول افزایش تعرفه برق نمی شوند

به گزارش ممتاز نیوز، مصطفی رجبی مشهدی گفت: الگوی مصرف در مناطق جغرافیایی مختلف هیچ تغییری نکرده و برای کسانی که مصرف ماهیانه برق آنها پایین تر از الگو باشد هیچ افزایش تعرفه ای درنظر گرفته نشده است. بر این اساس الگوی مصرف در ماه های غیر گرم سال ۲۰۰ کیلووات ساعت تعریف شده که مصرف بیش از ۷۵درصد از مردم کشور پایین تر از این الگو قرار دارد. این عدد برای ماه های گرم سال که خردادماه تا شهریورماه است در مناطق گرمسیر ۳هزار کیلووات ساعت در ماه و برای مناطق عادی ۳۰۰ کیلووات ساعت است که نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه الگوی مصرف نسبت به گذشته تغییر نکرده است، گفت: مشترکانی که زیر الگوی مصرف تعیین شده برای هر منطقه برق مصرف می کنند، مشمول هیچ افزایش قیمتی نمی شوند و کماکان نظام تعرفه گذاری مصوب سال ۱۳۹۷ برای این مشترکان لحاظ خواهد شد.

او افزود: در این آیین نامه همچنین پیش بینی شده که اگر مشترکی بتواند در چهارماه گرم سال مصرف خود را به کم تر از الگوی مصرف کاهش دهد می تواند متناسب با میزان کاهش، پاداشی متناسب با هزینه هایی که برابر تامین برق برای وزارت نیرو است را دریافت کند و در شرایطی حتی مشترکان خانگی بستانکار نیز خواهند شد.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به جزئیات تشویق های در نظر گرفته شده گفت: اگر مشترکی در فصل گرم ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کرده و به دنبال آن ۱۰۰ کیلووات ساعت زیر الگوی از برق استفاده کند، از یک پاداش کم مصرفی، بهره مند خواهد شد.

وی در تشریح جزئیات افزایش قیمت پرمصرف ها نیز گفت: مشترکانی که بر خلاف تشویق های تعیین شده همچنان به مصرف بالای خود ادامه دهند، تعرفه برق آنها افزایش خواهد یافت. میزان مصرف مازاد بر الگو متناسب با افزایش مصرف به صورت پلکانی و بر اساس هزینه های تامین انرژی اضافه می شود.  

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: در حال حاضر مشترکان پرمصرفی که مازاد الگوی تعیین شده در هر منطقه برق مصرف می کنند، کمتر از ۲۵ درصد کل هستند و بیش از ۷۵ درصد مشترکان برق، کمتر از الگوی تعیین شده مصرف دارند.

وی اظهار امیدواری کرد که با کاهش مصرف مشترکان پر مصرف به میزان کمتر از الگو، علاوه بر اینکه صورتحساب آنها کاهش می یابد، امکان تامین برق پایدار را به ویژه در تابستان فراهم می کنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *