۸۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های خارجی، صنعتی و معدنی است

وزارت صنعت، معدن و تجارت از سرمایه‌گذاری‌های خارجی که متضمن انتقال تکنولوژی، دانش فنی، توسعه صادرات و افزایش اشتغال شود استقبال و حمایت می‌کند.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از شاتا، مشاور وزیر و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب اظهار کرد: آمارهای سرمایه‌گذاری‌های خارجی تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی نشان می‌دهد از کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور، نزدیک به ۸۰ درصد مربوط به حوزه صنعت و معدن است.

سید علیرضا شجاعی این سهم تولید را نشان دهنده موفقیت این بخش از اقتصاد کشور در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی دانست و افزود: البته ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور بسیار بالاست و ارقام سرمایه‌گذاری خارجی موجود در مقایسه با این ظرفیت‌ها هنوز رضایت بخش نیست.

به اعتقاد وی کشور نیازمند تلاشی همه جانبه برای جذب سرمایه‌های خارجی بیشتر در کلیه بخش‌های اقتصادی از جمله بخش صنعت و معدن است.

شجاعی در خصوص توزیع و واگذاری پروژه‌‌ها به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز اظهار کرد: قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب سال ۸۱  مجلس شورای اسلامی، بر رفتار یکسان با سرمایه‌گذاران خارجی تاکید کرده و سرمایه‌گذاران خارجی مجاز به بهره‌برداری از کلیه تسهیلات و امتیازاتی هستند که به بخش خصوصی ایرانی تعلق می‌گیرد.

وی در ادامه به راه اندازی دالان سرمایه گذاری در وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: در این طرح، تمامی فرآیندها، مراحل، فرم ها و عوامل اجرایی در قالب یک پنجره واحد و به صورت مکانیزه و الکترونیکی برای تسهیل و تسریع سرمایه گذاری داخلی و خارجی ایجاد شده است.

سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: با راه اندازی خدمات سرمایه گذاری به‌صورت الکترونیکی، حجم بالایی از بوروکراسی ها و نامه نگاری ها کاهش می یابد.

وی از همه فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران برای بهره برداری از این طرح دعوت کرد و گفت: هم اکنون نزدیک به ۱۵۰۰ فرصت سرمایه گذاری در این سامانه معرفی شده است.

گفتنی است درگاه اطلاعات خدمات صنعت معدن و تجارت و دالان سرمایه گذاری به نشانی www.behinyab.ir  (بهین یاب) در دسترس متقاضیان است./س


باشگاه خبرنگاران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.