۱۰دانشگاه برترایران کدامند؟

سرپرست ISC با اعلام میزان تولیدات علمی کشور بر حسب دانشگاه‌ها در اسکوپوس، رتبه ۱۰ دانشگاه کشور را در تولید علم اعلام کرد.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوزجعفر مهراد رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست ISC، گفت: در سال ۲۰۲۲ میلادی ایران در نظام استنادی اسکوپوس ۴۰ هزار مقاله که در مجلات معتبر بین‌المللی چاپ و نمایه‌سازی شده، ثبت کرده است.

مهراد ادامه داد: اگر بخواهیم میزان تولیدات علمی کشور را بر حسب دانشگاه‌ها در اسکوپوس محاسبه کنیم از آنجا که دانشگاه آزاد تنها از یک نام استفاده می‌کند و تولیدات واحدهای تابعه به صورت یکپارچه تحت عنوان دانشگاه آزاد قرار می‌گیرد، رتبه نخست تولید علم را در اختیار دارد.

استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی گفت: این دانشگاه از بدو تاسیس تاکنون دارای ۳۷ هزار و ۶۱۸ مقاله در اسکوپوس است که بر این اساس ۹۳/۱۳ درصد از تولید علم کشور به دانشگاه آزاد اختصاص دارد.

وی گفت: دانشگاه تهران با تولید۲۷ هزار و ۶۹۳ مقاله، از بدو تاسیس تاکنون مقام دوم را به دست آورده است. سهم دانشگاه تهران از کل تولید علم کشور ۲۵/۱۰ درصد است.

سرپرست ISC افزود: رتبه سوم در اختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران است. سهم تولید این دانشگاه از کل تولید علم ایران  ۰۸/۸ درصد و میزان تولیدات علمی آن ۲۱۸۳۸ مقاله است.

مهراد خاطرنشان کرد: رتبه چهار و پنج به ترتیب به دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعلق دارد. میزان تولیدات علمی این دو دانشگاه بزرگ صنعتی کشور به ترتیب۱۶  هزار و ۹۰۸ مقاله ( ۲۶/۶ در صد از کل تولید علم ایران) و ۱۴ هزار و ۹۳۸ مقاله ( ۵۳/۵ درصد از کل تولید علم ایران ) است.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه تربیت مدرس که دانشگاهی است با دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تولید علم در این دانشگاه به خاطر دانشجویان تحصیلات تکمیلی امری ممکن و نسبت به سایر دانشگاه‌ها ساده‌تر است، با تولید ۱۴ هزار و ۱۱۲ مقاله (۲۲/۵ درصد از کل تولید علم دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور) رتبه ششم تولید علم ایران را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه رتبه دانشگاه علم و صنعت ایران در بین دانشگاه‌های تولید کننده علم  هفتم است، ادامه داد: این دانشگاه با تولید ۲۲/۴ درصد از کل تولید علم ایران ۱۱ هزار و ۳۹۰ مقاله از بدو تاسیس تاکنون در نظام استنادی اسکوپوس ثبت و نمایه سازی کرده است.

مهراد در مورد حضور دانشگاه شیراز و صنعتی اصفهان در بین ۱۰ دانشگاه برتر تولید کننده علم گفت: دانشگاه شیراز و دانشگاه صنعتی اصفهان به ترتیب ۱۰۶۳۰۱۰ هزار و ۶۳۰ مقاله و ۸ هزار و ۳۷۰ مقاله تولید کرده‌اند. وی افزود: سهم دانشگاه شیراز از کل تولید علم ایران ۹۳/۳ درصد و سهم دانشگاه صنعتی اصفهان از کل تولید علم ایران ۱/۳ درصد است.

مهراد ادامه داد: بدین ترتیب رتبه دانشگاه شیراز ۸ و رتبه دانشگاه صنعتی اصفهان ۹ است.

وی در پایان گفت: دانشگاه فردوسی مشهد با کسب رتبه ۱۰ تنها ۸ هزار و ۱۶۵ مقاله در اسکوپوس نمایه سازی کرده است. سهم تولید این دانشگاه از کل تولید علم ایران ۰۲/۳ درصد است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *