۱۵ میلیون ایرانی، گرفتار چربی خون

سلامت ممتازنیوز :چه کسی می‌گوید چربی را از رژیم غذایی خود حذف کنید؟ در واقع مصرف چربی‌ها در کنار گروه‌های دیگر غذایی یعنی کربوهیدرات، پروتئین و املاح و ویتامین‌ها برای حفظ سلامت همه افراد ضروری است.اصلا بدون مصرف چربی ها سوخت مورد نیاز سلول های بدن از جمله عضلات قلبی و اسکلتی تامین نخواهد شد. به بیان دیگر، ۲۰تا ۳۰ درصد کالری مورد نیاز بدن باید از روغن فراهم شود.

به گزارش سلامت ممتازنیوز به نقل از جام جم ؛ با وجود این، مصرف چربی ها مثل انواع آن که طیف گسترده ای از کم ضرر تا پرضرر دارد، باید ها و نبایدهای زیادی را نیز در برمی گیرد که بسیاری از افراد در کشور ما به آنها بی توجه هستند تا جایی که روز گذشته معاون وزیر بهداشت در گفت وگو با مهر، آمار مبتلایان به چربی خون بالا در ایران را ۱۵ میلیون نفر اعلام می کند که چنین رقم بالایی می تواند توجیهی برای افزایش ابتلا به دیابت و نیز انواع سرطان باشد.

دکتر علی اکبر سیاری با اطلاق عنوان «مرگ نشسته یا مخفی» به مرگ زودرس ناشی از بالا بودن چربی خون می گوید: عادات غذایی نادرست، مصرف چربی، قند و نمک و کاهش مصرف میوه و سبزی در کنار کم تحرکی می تواند باعث اضافه وزن و افزایش قند و چربی و در نهایت مرگ زودرس شود. در واقع از ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ۹۳ هزار به علت سکته قلبی و ۳۴ هزار مورد نیز براثر سکته مغزی است.

چرا عروق ایرانی ها روز به روز تنگ تر می شود؟

وقتی پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در کشور سیگاری هستند، بالا بودن آمار بیماری های عروقی و سکته قلبی که از عوامل مهم آن مصرف دخانیات است، دور از انتظار نیست.دکتر سیاری با اشاره به آمار فوق می گوید: این افراد ۶۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه می کنند و مصرف سیگار در این افراد می تواند باعث بسته شدن عروق و سکته قلبی در آنان شود. در حالی که با اصلاح عادات غذایی، تحرک و کنترل استرس می توان تا درصد زیادی از خطر بیماری های قلبی ـ عروقی در این افراد کم کرد.

نمکدان از سفره ها جمع شدنی نیست

مصرف نمک در ایران دو برابر استاندارد است و با وجود آن که مصرف نمک در سنین بالا سه گرم و در جوانان پنج گرم در روز توصیه شده است، اما در ایران حداقل این مصرف دوبرابر است. به گفته وزیر بهداشت، اصولا باید عادت استفاده از نمکدان سرسفره در جامعه ما مورد اصلاح قرار گیرد و برای کاهش ۸۰۰۰ مرگ ناشی از فشارخون بالا باید تمام غذاهای شور را که نمک اضافی دارد، کنترل کرد.

با روغن جامد خداحافظی کنید

دکتر سیاری درباره مصرف روغن و چربی نیز می گوید: روغن مایع برای مصرف بهتر است، اما در مصرف آن باید به تاریخ انقضا توجه شود، همچنین اسید چرب اشباع آن باید کمتر از ۲۵ درصد و اسید ترانس روغن باید کمتر از ۵ درصد باشد و افراد باید حتما به این نکات توجه کنند. همچنین روغن جامد، کره و مارگارین به دلیل اسید چرب و ترانس بالا می تواند با افزایش کلسترول در تنگ شدن رگ ها نقش زیادی داشته باشد.

فقط از لبنیات کم چرب استفاده کنید

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت مصرف شیر می گوید: هر فرد جوان روزانه به هزار میلی گرم کلسیم نیاز دارد، همچنین زنان شیرده، باردار، یائسه، سالمندان و کودکان در سن رشد به ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند و با توجه به این که هر لیوان شیر یا ماست حاوی ۳۰۰میلی گرم کلسیم است، باید برای تامین کلسیم و پروتئین مورد نیاز حداقل دو لیوان در روز مصرف شود.

وی با بیان این که شیر پرچرب باعث افزایش نوع بد چربی در بدن می شود، می افزاید: متاسفانه از مصرف شیر پرچرب استقبال بیشتری می شود، ولی باید به سمتی برویم که لبنیات کم چرب بیشتر مصرف شود. همچنین توصیه می کنیم شیر فله ای مصرف نشود و شیر پاستوریزه و استریلیزه جایگزین شیر مصرفی فله ای شود.

وی به سهم مصرف میوه و سبزی در حفظ سلامتی نیز اشاره می کند و می گوید: مصرف پنج واحد میوه و سبزی باید در تغذیه روزانه افراد گنجانده شود، اما ۸۵ درصد مردم ما از این پنج واحد میوه و سبزیجات استفاده نمی کنند؛ افزایش مصرف آن نیاز به فرهنگ سازی دارد، زیرا سطح تولید در جامعه ما بالاست.

health news
باز نشر: مجله سلامت ممتازنیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *