۱۶۰۰ تومان؛ محتمل‌ترین گزینه قیمت جدید ارز دولتی

۱۶۰۰ تومان؛ محتمل‌ترین گزینه قیمت جدید ارز دولتی

سازمان توسعه تجارت در حالی چندی پیش اولویتهای ۱۰ گانه اختصاص ارز مرجع برای واردات کالا را اعلام کرد که حالا رئیس این سازمان عنوان کرده که ارز باید تک نرخی شود.

به گزارش ایسنا این گفته حمید صافدل که ارز باید تک نرخی شود، موضوع چندان تازه ای نبوده و بسیاری از کارشناسان و مسئولان دولتی تاکنون بارها بر آن تاکید کرده اند، ولی نکته اینجاست که طرح این موضوع از سوی این سازمان یعنی آمادگی آنها برای کنار گذاشته شدن اولویت‌بندی کالاهای دهگانه که ساعت‌های زیادی برای آن وقت گذاشته بودند و در نهایت آن را به تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت رساندند.

اظهارنظر رئیس سازمان توسعه تجارت درباره این که نرخ ارز مرجع نباید ۱۲۲۶ تومان باشد، بلکه باید این نرخ افزایش یابد، کل ماجرای اولویت بندی کالاهای وارداتی در زمینه اختصاص ارز مرجع را زیر سوال برده است.

پیشتر قرار بود به کالاهای دارای اولویت در گروههای دهگانه ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی برای واردات اختصاص یابد.

البته در مورد اولویتهای دهگانه نیز هر بار تصمیم جدیدی گرفته شده؛ به طوری که در ابتدا گفته شد تنها به پنج اولویت اول ارز مرجع اختصاص می‌یابد، اما در ادامه محدودیتها به اولویتهای سوم، چهارم و پنجم هم رسید. نکته جالب اینجاست که به نظر می رسد اولویتهای اول و دوم نیز بعضا حتی ارز مرجع دریافت نمی‌کنند یا اگر دریافت می‌کنند، این کار به آسانی انجام نمی‌شود که در این مورد می توان به فرایند دشوار اختصاص ارز به برخی از تولیدکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی اشاره کرد.

اما اگر بخواهیم برآوردی از نرخ جدید ارز مرجع داشته باشیم می‌توانیم ساده ترین کار ممکن را انجام دهیم. به این معنا که میانگین نرخ ارز در بازار آزاد یعنی حدود ۲۰۰۰ هزار تومان و نرخ کنونی ارز مرجع یعنی ۱۲۲۶ را به عنوان ارز جدید ارز مرجع تعیین کنیم. به این ترتیب نرخ جدید ارز مرجع چیزی در حدود ۱۶۰۰ تومان محاسبه می‌شود. پیشتر نیز از ارز ۱۵۵۰ تومانی به عنوان نرخی مابین نرخ ارز مرجع و نرم ارز در بازار آزاد یاد شده بود.

نرخ جدید ارز مرجع هرچه باشد، در این زمینه تصمیم گیری نهایی با بانک مرکزی است. تصمیمی که می تواند تغییرات اساسی را در برنامه‌ریزیهای تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی به وجود آورد.


JazabNews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *