۱۹ هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی شرایط ایجاد باغ را دارد

۰۳م اسفند ،

مهندس ˈحیدر نامورˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تاکنون مطالعات این طرح در دو منطقه ˈاسدلی و بدرانلوˈ برائ توسعه باغهای دیم انجام شده است.

وی افزود: طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه باید ۱۲ هزار هکتار از اراضی مستعد استان تبدیل به باغ های دیم شود.

وی گفت: در مناطقی کە برائ توسعه باغ ها مورد مطالعه قرار گرفته هنوز این طرح به سبب مشکل تامین آب به مرحله اجرا نرسیده است.

نامور اظهار کرد: ۸۰ هزار هکتار از عرصه ها نیز در اختیار دو مشاور قرار گرفته تا مورد مطالعه قرار گیرد کە این مساحت ظرفیت و قابلیت ایجاد باغ های دیم را دارد.

وی افزود: برائ رسیدن به برنامه چشم اندار باید سطح زیر کشت نهال استان را نیز به ۲۰ هکتار برسانیم تا زمینه تولید سالانه دو میلیون نهال در منطقه فراهم شود.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه برائ توسعه باغها رعایت اقلیم ضروری است بر لزوم کشت ارقام مناسب و مقاوم تاکید کرد.

نامور افزود: گسترش باغ های تازه در استان از جمله انار، پسته، زیتون، گل محمدی و زعفران نیز به سبب تغییرات اقلیم این استان و مدیریت منابع آب از برنامه های توسعه پنجم است.

وی گفت: ایجاد چهار هزار هکتار باغ زیتون و ۷۰۰ هکتار باغ پسته از جمله برنامه های مورد نظر برائ توسعه باغهای استان است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد کە از این سطح ۴۰ هزار هکتار باغ است و سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات از آن برداشت می گردد. ک/۳

۷۱۸۴/۶۲۶

انتهای پیام /*

Economic@irna.ir


www.irna.ir
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ