۲ روز از موعد پرداخت قسط دوم گذشت

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

دومین قسط از ۲٫۸ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده نفتی ایران که بر اساس تمدید برنامه اقدام مشترک باید سوم شهریور ماه پرداخت می‌شد، هنوز پرداخت نشده است.

ایران و گروه ۱+۵ در بامداد شنبه ۲۸ تیرماه پس از دو رایزنی توافق کردند تا توافق موقتی ۶ ماهه ژنو را به مدت ۴ ماه دیگر تمدید کنند.

بر اساس توافق صورت گرفته در وین در خصوص تمدید چهار ماهه توافق ژنو، قرار شده است تا ۲٫۸ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران آزاد شود.

موعد پرداخت نخستین قسط از این اقساط شش گانه که قرار است به فاصله هر ۳ هفته یک بار پرداخت شود، اول آگوست دهم مرداد بود که به گفته مقامات ایرانی این پرداخت ۵۰۰ میلیون دلاری صورت گرفته است.

با توجه به زمان‌بندی این پرداخت‌ها، سوم شهریور ماه یعنی ۲۵ آگوست سررسید دومین قسط به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بود که هنوز خبری از پرداخت آن منتشر نشده است.

بر اساس توافق صورت گرفته در خصوص تمدید چهار ماهه برنامه اقدام مشترک، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تمهیدات لازم برای آزادسازی به‌موقع اموال بلوکه شده ایران را فراهم آورند.

در دوره ۶ ماهه توافق ژنو علی‌رغم تعهد ایران به انجام به موقع تعهدات خود، بارها شاهد بدقولی غربی‌ها در پرداخت اقساط ۴٫۲ میلیارد دلار دارایی‌های ایران بودیم و این بار با گذشت ۲ روز از موعد پرداخت قسط دوم ۲٫۸ میلیارد دلار دیگر از این دارایی‌ها، این سوال به ذهن متبادر می‌شود که داستان بدقولی غربی‌ها ادامه دارد؟

ایران و گروه ۱+۵ در ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲ برابر با سوم آذر ماه در ژنو سوئیس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که این توافقنامه ۳۰ دی ماه همان سال  (۲۰ ژانویه ۲۰۲۲) وارد مرحله اجرا شد.

یکی از مفاد این توافقنامه این بود که ایران در ازای کاهش گام به گام فعالیت‌های هسته‌ای خود ۴٫۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده این کشور را طی ۸ قسط آزاد سازد.

— .

آخرین اخبار اقتصادی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ