۲۰ میلیون دلار برای حذف بیماری مالاریا در ایران

سلامت > بیماری– ممتازنیوز:
۲۰ میلیون دلار از اعتبارات صندوق جهانی برای حذف و کنترل مالاریا به ایران اختصاص یافته است.

به گزارش واحد مرکزی خبر نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران افزود: در آینده‌ای نزدیک ۱۰ میلیون دلار دیگر نیز اختصاص می یابد.

گری لویس امروز در همایش روز جهانی مالاریا در بندرعباس گفت: مشارکت سازمان ملل متحد برای کنترل و حذف بیماری های خطرناک از سال ۲۰۰۵ آغاز شده و تاکنون بیش از ۸۴ میلیون دلار برای مبارزه با بیماری های مالاریا ، سل و ایدز در ایران اختصاص یافته است.

وی افزود: کشور ایران در حال حاضر ۲ هدف مهم را دنبال می کند که حذف مالاریای فالسیپاروم(محلی) تا سال ۲۰۱۶ و حذف همه اشکال مالاریا تا سال ۲۰۲۴ است .

نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران گفت: امروز ایران بدلیل همسایگی با کشورهای مستعد بیماری مالاریا و تبادل جمعیتی ، مستعد آلودگی است و این موضوع در ارزیابی تامین اعتبار و تدوین ضوابط برای شناسایی مورد توجه نهاد تامین کننده اعتبار بین المللی قرار می گیرد.

گری لویس با اشاره به موفقیت ایران در زمینه کنترل و حذف بیماری مالاریا در سالهای اخیر افزود: هم اکنون ایران تلاش خود را برای آماده کردن مرحله بعدی برنامه حذف مالاریا برای دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۱۶ با چشم انداز مالی حدود ۱۰ و نیم میلیون دلار آغاز کرده است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: پارسال حدود نیم میلیون ابتلا به مالاریا در منطقه خاورمیانه شرقی به ثبت رسیده است که ۹۸ درصد مالاریا تایید شده متعلق به کشورهای افغانستان، پاکستان، سودان جنوبی ،سودان و یمن است.

خانم جهان طاویلا افزود: هر ساله در دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در منطقه مدیترانه شرقی آلودگی ۱۰ میلیون نفربه مالاریا و حدود ۱۵ هزار مرگ ناشی از مالاریا ثبت می شود.

وی گفت: گسترش مالاریا از طریق مهاجرین و جابه جایی بین مرزی جمعیت ها ،مقاومت انگلها و ناقلین، جمعیت بالای ابتلا مالاریای بومی در کشورهای خاورمیانه شرقی از مهمترین چالش های پیش روی مبارزه با بیماری مالاریا در جهان است.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *