۳ درصد از ۱۷ میلیون بشکه نفت عبوری از تنگه هرمز دور خورد!

بالاخره امارات توانست ۵۰۰ هزار بشکه از ۱۷ میلیون بشکه نفتی را که از تنگه هرمز عبور می کند را از طریق افتتاح خط لوله حبشان –فجیره منتقل کرده و با این کار خیلی بزرگ بازارهای جهانی نفت را از خطرات احتمالی بسته شدن تنگه هرمز نجات دهد!.

بولتن نیوز: بالاخره امارات توانست ۵۰۰ هزار بشکه از ۱۷ میلیون بشکه نفتی را که از تنگه هرمز عبور می کند را از طریق افتتاح خط لوله حبشان –فجیره منتقل کرده و با این کار خیلی بزرگ بازارهای جهانی نفت را از خطرات احتمالی بسته شدن تنگه هرمز نجات دهد!. کاری بزرگ که در صورت تکمیل کامل فازهای انتقال نفت از طریق این خطوط لوله و در سالهای آتی و البته اگر این خطوط لوله با مشکلات فنی روبرو نشوند خواهخد توانست در نهایت ۱٫۸ میلیون بشکه نفت را به طور روزانه از مسیر تنگه هرمز خارج کند.

به هر حال موضوع بسیار مهم انتقال ۵۰۰ هزار بشکه نفت از از میدانهای نفتی حبشان به بندر فجریه آنقدر مهم بود که رویترز از انتقال «بدون سر و صدای» اولین محموله «چند صد هزار بشکه‌ای» نفت امارات متحده عربی طی روز یکشنبه از طریق خط لوله استراتژیک «حبشان-فجیره» خبر داد. ضمنا این خبر را طوری منتشر کرد که که به قول خودش کسی نفهمد تنها تست انتقال ۵۰۰ هزار بشکه نفت از طریق این خطوط صورت گرفته است و تا ۱٫۸ میلیون بشکه نفت راه درازی در ÷یش خواهد بود.

البته ناگفته نماند این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از میدان‌های نفتی حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل می‌کند. به این ترتیب امارات در صورت تکمیل این طرح، دیگر نیازی به انتقال ۷۵ درصد از نفت صادراتی خود با نفتکش و از طریق تنگه هرمز نخواهد داشت.

احداث این خط لوله در سال ۲۰۰۸ به یک پیمانکار چینی واگذار شد و ظرفیت نهایی آن یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز است. امارات هم اکنون روزانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

در مراسم افتتاح این خط لوله که در فاز نهایی، ۷۵ درصد از نفت صادراتی امارات را حمل خواهد کرد، مقامات نفتی امارات، نماینده‌های اجرایی شرکت نفت آمریکایی اکسون موبایل همچنین نمایندگان شرکت‌های نفتی شل و توتال حضور داشتند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که از زمان اجرای دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران که از اول ماه جاری اعمال شد،ایران تهدید‌ها به بستن تنگه هرمز را افزایش داده است.

امارات امیدوار است که طی چند ماه آینده صادرات نفت از این خط لوله را روزانه به یک و نیم میلیون بشکه برساند.

بنابر این گزارش، اولین محموله نفتی امارات خط لوله حبشان- فجیره به مقصد پاکستان حمل شده است. مشتریان عمده نفتی امارات کشورهای آسیایی هستند.

محمد الحمیلی، وزیر نفت امارات در مراسم افتتاح این خط لوله گفته است که خط لوله حبشان-فجیره اهمیت «بسیار استراتژیک» دارد، چرا که به مشتریان نفتی ما اجازه می‌دهد که محموله‌های بزرگتری از نفت را حمل کنند و برای ماه هم برای انتخاب مسیر حمل نفت صادراتی خود، امکان گزینش میان دو گزینه (تنگه هرمز و خط لوله یاد شده) خواهد بود!.

هم اکنون روزانه تا ۱۷ میلیون بشکه نفت، معادل ۲۰ درصد از کل نفت معامله شده در جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند، باریکه‌ای با عرض ۲۱ مایل که تنها دو مایل آن برای نفتکش‌های بزرگ قابل عبور است.

به غیر از امارات، عراق، قطر، کویت و عربستان نیز برای صادرات نفت خود متکی به تنگه هرمز هستند.


بولتن نیوز | bultannews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ