۳۱۰ قلم کالای جدید ، سبد صادراتی ایران را متنوع تر کرد

چکیده: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ، با اضافه شدن حدود ۳۱۰ قلم کالا به محصولات صادراتی، سبد صادراتی ایران متنوع‌تر شده است، افزود: در شش ماه نخست امسال نیز برای حدود ۷۰ محصول دیگر قیمت پایه صادراتی تعیین شد.

به گزارش از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، ˈسید علیرضا شجاعیˈ افزود: در سال ۹۰ بیش از ۲۴۰ اقلام جدید در کمیته قیمت گذاری کالاهای صادراتی تعیین قیمت شدند که نشان از بالا رفتن تنوع در صادرات غیر نفتی دارد.

وی با اشاره به این که کالاهای اضافه شده تنوع قابل توجهی دارد ، تصریح کرد: کالاهای اضافه شده به سبد صادراتی ایران از گروه‌های مختلفی مانند دارو، خودرو و قطعات، ماشین‌الات و تجهیزات صنعتی و خانگی، محصولات شیمیایی، چرخ خیاطی، مواد معدنی، سلولزی، فرآورده‌های صنعتی پایه نفتی، رنگ و رزین، گیاهان دارویی، صنایع دستی و انواع گل و گیاهان دارویی است .

وی اظهارداشت: در این میان کالاهایی وجود دارد که زمانی نیازمند واردات آنها بودیم اما در حال حاضر شاهد صادرات آنها به خارج از کشور هستیم که نشان از بالا رفتن توان تولید، افزایش کیفیت در محصولات ایرانی و نیز توجه به تولید صادرات‌گرا است.

شجاعی در آستانه ۲۹ مهرماه روز ملی صادرات تصریح کرد: این رشد در تنوع صادرات غیرنفتی در حالی صورت می‌گیرد که فشار‌های بین‌المللی غرب سعی در ایجاد محدودیت در مبادله‌های تجاری و کاهش حجم صادرات ایران داشته است.

وی ، افزایش سهم تکنولوژی های پیشرفته و فن آوری بالا در ساخت و بسته بندی این محصولات را از نکات قابل توجه برشمرد و گفت: این امر نشان دهنده روند رو به رشد نفوذ فن آوری در سبد صادراتی کشور است.

شجاعی افزود: ایران سالانه بالغ بر سه هزار اقلام صادراتی به ۱۶۰ مقصد صادر می کند.


ارانیکو – آخرین اخبار و مقالات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ