۴ مدال طلا، ۲ نقره و یک برنز برای ایران به دست آمد

در پایان نخستین روز از پیکارهای کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند ازبکستان تیم ملی ایران به ۴ مدال طلا، ۲ نقره و یک برنز دست یافت.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ در یازدهمین دوره مسابقات کاراته بزرگسالان آسیا که از صبح دیروز ۲۶ تیر در تاشکند ازبکستان با حضور ۲۵۴ کاراته کا از ۲۶ کشور آغاز شد، تیم ایران در پایان روز نخست بازیها به ۴ مدال طلا توسط ذبیح اله پورشیب، علی فداکار، نسرین دوستی و حمیده عباسعلی، ۲ مدال نقره توسط پگاه زنگنه و فاطمه چالاکی و یک مدال برنز توسط سعید علیپور دست یافت.

در وزن به اضافه ۸۴ کیلوگرم ذبیح اله پورشیب سومین مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا را از آن خود کرد، پورشیب که در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ و بازیهای آسیایی گوانگژو هم به مدال طلا رسیده بود ،  موفق شد در فینال مقابل خالد خلیلف از قزاقستان نفر سوم مسابقات قهرمانی جهان به پیروزی برسد و مدال طلا ی سنگین وزن را از آن خود کند. در فینال پورشیب پس از تساوی ۳ بر ۳ در وقت قانونی مسابقه با رای داوران برنده تاتامی اعلام شد و مقام قهرمانی را بدست آورد.
پورشیب در مبارزه نخست خود و در ثانیه های ابتدایی مسابقه محمد فدایی از افغانستان را ۸ بر صفر برد، در گام دوم مقابل رستم آشورف از ازبکستان کاراته کای کشور میزبان قرار گرفت و با وجود تشویق تماشاگران حاضر در سالن به برتری ۴ بر صفر رسید سپس در مبارزه سوم احمد خلیفه از اردن را ۷ بر صفر شکست داد تا راهی فینال شود.

در وزن منهای ۸۴ کیلوگرم علی فداکار پس از استراحت در دور نخست، جونگ مین سو نماینده کره جنوبی را ۸ بر صفر از پیش رو برداشت، سپس تیمور والوف از تاجیکستان را ۹ بر یک مغلوب کرد،در مبارزه سوم آخماتوف از ازبکستان را ۸ بر صفر برد تا در فینال مقابل علی ظفر از سوریه قرار بگیرد.در فینال هم موفق شد ۳ بر یک از سد حریف سوریه ای خود بگذرد و مدال طلای این وزن را بر گردن آویزد.

نسرین دوستی در وزن منهای ۵۰ کیلوگرم مبارزات خود را با پیروزی ۶ بر یک مقابل ازبکستان آغاز کرد دوستی بعد از شکست این حریف در گام دوم کاراته کای مالزیایی را ۴ بر یک برد تا در نیمه نهایی به مصاف حریفی از کره جنوبی قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۱ برود . در مبارزه سوم دوستی موفق شد حریف خود را با نتیجه ۳ بر صفر مغلوب کند و به فینال راه یابد. در فینال دوستی نماینده ژاپن را با نتیجه ۱۰ بر ۳ شکست داد تا به نخستین مدال طلای بانوان در رقابتهای قهرمانی آسیا دست یابد.دوستی در این دیدار از ناحیه پا دچار مصدومیت شده بود.

در وزن به اضافه ۶۸ کیلوگرم بانوان حمیده عباسعلی که موفق شده بود پیش از رسیدن به فینال در کمتر از ۴۰ ثانیه تمامی حریفانش را از پیش روبردارد،در فینال هم هما آمیکو از ژاپن دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ را با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب کند و به مدال طلای این وزن دست یابد. عباسعلی پیش از رسیدن به فینال، ابتدا حریفی از هند را با نتیجه ۸ بر صفر از پیش رو برداشت، سپس ژیا یوان از چین را ۸ بر صفر شکست داد .

در وزن منهای ۶۸ کیلوگرم پگاه زنگنه پس ازبرد کاراته کایی از مالزی با نتیجه ۲ بر یک در مبارزه نخست، در گام دوم به مصاف نماینده ویتنام رفت و موفق شد ۳ بر صفر بر این حریف غلبه کند، زنگنه در سومین مبارزه یک بر صفر از سد مایومی ژاپنی گذشت و راهی فینال شد. در فینال هم با نتیجه ۵ بر ۳ از نماینده اندونزی باخت و به مدال نقره این وزن رسید.
فاطمه چالاکی در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم پس از اینکه در بازی اول توانست نیشا آلاگاسان از مالزی را پس از تساوی صفر بر صفر در وقت قانونی با رای داوران شکست دهد در گام دوم شی جیانگ لی از چین را ۵ بر یک مغلوب کرد تا در مبارزه سوم مقابل نماینده ویتنام دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی گوانگژو به برتری ۵ بر یک برسد.چالاکی در فینال مقابل کوبایاچی از ژاپن قرار به دلیل ۴ اخطاره شدن نتیجه را واگذار کرد و به مدال نقره بسنده نمود.

در وزن منهای ۶۰ کیلوگرم سعید علیپور ابتدا نماینده عراق را ۴ بر یک شکست داد، در مبارزه دوم مقابل حریفی از ازبکستان پس از تساوی صفر بر صفر با رای داوران برنده اعلام شد، سپس مقابل حریفی از افغانستان به برتری ۳بر یک رسید تا در مقابل کاراته کایی از قزاقستان دارنده مدال نقره جهان در سال ۲۰۰۸ و نقره آسیا در سال ۲۰۱۱ قرار بگیرد، علیپور در این مبارزه ۲ بر صفر نتیجه را واگذار کرد تا در گروه بازنده ها به مبارزاتش ادامه دهد. در این گروه علیپور موفق شد لولا مازین از اردن را یک بر صفر شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.
در این وزن کره جنوبی اول شد، قزاقستان در مکان دوم ایستاد و ایران و ژاپن مشترکاً سوم شدند.

در وزن منهای ۶۱ کیلوگرم بانوان هم سمانه خوش قدم در مبارزه نخست مقابل مالزی ۴ بر یک نتیجه را واگذار کرد و با توجه به اینکه حریفش در نیمه نهایی از کاراته کایی ژاپنی باخت، خوش قدم از راهیابی به مرحله رپه شارژ باز ماند و حذف شد.

در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم وحید حسنی پور ابتدا نماینده پاکستان را ۷ بر یک برد، فاضل احمدی از افغانستان را ۵ بر صفر مغلوب کرد، در مبارزه سوم پس از تساوی در وقت قانونی مسابقه مقابل حریف چینی با رای داوران بازنده شد و به گروه بازنده ها رفت.در این گروه هم برابر اندونزی پس از تساوی ۳ بر ۳ با رای داوران به نفع حریف ازدست یابی به مدال باز ماند.

محمد هادی داود آبادی در وزن منهای ۷۵ کیلوگرم با باخت مقابل احمد السفری کویتی با نتیجه ۴ بر ۲ از دور رقابتها کنار رفت.

در وزن منهای ۶۷ کیلوگرم هم حامد زیگساری در بازی نخست فحد الخاتمی از عربستان را ۹ بر صفر شکست داد، سپس در مصاف با نماینده قزاقستان ۳ بر صفر مغلوب شد و در رپه شارژ هم از حریف پاکستانی خود ۲ بر یک شکست خورد و از دور رقابتها کنار رفت.

همچنین محمد هادی داود آبادی در وزن منهای ۷۵ کیلوگرم با باخت مقابل احمد المسفری کویتی با نتیجه ۴ بر ۲ از دور رقابتها کنار رفت./آق


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ