۵ هزار هکتار از تالاب هامون احیا می‌شود

۱۳م دیماه ،
ممتاز نیوز : مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان از احیا ۵ هزار هکتار از تالاب هامون تا سال آینده خبر داد.

خسرو افسری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: فاز اول پروژه تأمین ۶۰ میلیون متر مکعب توسط وزارت نیرو است کە ذخایر آبی سدهای بالادست کە برائ بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است تأمین می گردد.

به گفته وی، عملیات اجرایی کە با اعتباری معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کە به پایان برسد فاز اول طرح یعنی آبگیری و احیاء بخشی از تالاب آغاز می گردد.

افسری با بیان اینکه فاز اول طرح یکسال طول می کشد اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز برائ فاز اول معادل ۵/۷ میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۹ درصد از تالاب هامون خشک شده است تصریح کرد: در فاز های بعدی طرح مدیریت منابع آب برائ مهار ریزگردها در دستور کار است کە نیازمند اعتباری معادل ۱۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه مساحت تالاب هامون در ایران و افغانستان ۵۷۰ هزار هکتار است افزود: برائ احیای کل تالاب حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب آب مورد نیاز است کە تنها زمانی میسر است کە افغانستان حقایه هامون از هیرمند را بدهد.

افسری بابیان اینکه در حال حاضر مشکل ریزگردها گریبانگیر مردم افغانستان و پاکستان نیز شده است گفت: اما افغانستان در حال حاضر از ۸۲۰  میلیون متر مکعبی کە سالایانه باید به هامون بدهد تنها مقدار جزیی اختصاص می دهد.

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ