۵۰ درصد برق کشور در” بورس انرژی” معامله خواهد شد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

با پیگیری های وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بورس انرژی مقرر شد تا پایان برنامه پنجم توسعه، ۵۰ درصد برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود.

به گزارش ممتاز به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی  گفت: وزارت نیرو با افزایش سطح فعالیت مالی در بورس انرژی موافقت کرده و قرار است از اردیبهشت ماه اعتبار تخصیصی به شرکتهای توزیع برای انجام معاملات برق در بورس انرژی افزایش قابل توجهی یابد.

 محمد حسین عسگری افزود: قرار است تخصیص بخشی از منابع مالی همه شرکت های توزیع ، نیروگاه های حرارتی دولتی و همه نیروگاه های خصوصی از طریق معاملات در بورس انرژی صورت پذیرد.

رئیس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: شرکتهای توزیع متناسب با خرید برق از بورس انرژی، هزینه خدمات توزیع را دریافت می کنند و همه نیروگاهها هم با توجه به میزان عرضه در بورس انرژی، بهای برق تولیدی خود را به صورت نقدی دریافت می کنند.

محمدحسین عسگری با اشاره به هماهنگی با وزارت نیرو ، شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: آنطور که معاون وزیر نیرو اعلام کرده، قرار است هر سه ماه ۱۰ درصد به میزان اعتبارات شرکتهای توزیع افزوده شود.

وی خاطرنشان کرد : مباحث فنی و آخرین هماهنگی ها میان وزارت نیرو، سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی، شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق در حال انجام است.

عسگری از پیوستن یک شرکت توزیع دیگر به جمع خریداران برق بورس انرژی از اواخر اسفند پارسال خبر داد و افزود : شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان به عنوان سی و ششمین شرکت توزیع مجوز خرید برق ازبورس انرژی را دریافت کرده است. 

وی افزود : پس از آغاز رسمی معاملات در بورس انرژی از اسفند ۹۱ تا کنون در همه روزهای کاری معاملات برق به طور مستمر و پیوسته در بورس انرژی انجام پذیرفته است و با توجه به زیرساخت‏های لازم و طراحی سازکارهای معاملاتی ، در صورت تخصیص منابع مورد نیاز امکان افزایش حجم و ارزش معاملات برق در بورس انرژی وجود دارد.

معاملات برق بورس انرژی در سال قبل از مرز ۱۰۰۰ میلیارد ریال عبور کرد و با اجرای طرح جدید، معاملات برق در سال جدید افزایش چشمگیری خواهد داشت.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ