۶ سبب کمردرد در کودکان

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز


عارضه کمردرد در کودکان متفاوت از بزرگسالان است و به همین خاطر حتما در صورت بروز این عارضه در کودک، والدین باید فرزندشان را نزد یک متخصص اطفال ببرند.


کمردرد کودکان

علت کمردرد در بچه ها در غالب اوقات، به سبب کشیدگی و اسپاسم عضلات کمر است که آن هم به دنبال انجام فعالیت های ورزشی است. این دردها در غالب اوقات با کمی استراحت و بعد از یک تا دو هفته از بین می رود.

بروز کمردرد در بچه ها طبیعی نبوده و باید جدی گرفته شود. بخصوص اگر کمردرد کودک با علائم زیر همراه باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد:

– سن بچه کمتر از چهار سال باشد

– تب

– سرفه

– مشکلات گوارشی

– مشکلات ادراری

– کاهش وزن

– ضعف و بی‌حسی و گزگز پاها

– مشکل در راه رفتن

– انتشار یافتن درد کمر به پا

– درد آنقدر شدید باشد که مانع خوابیدن بچه شود

– سابقه ضربه شدید به ستون مهره (ستون فقرات)

اگر کمردرد بچه ویژگی های زیر را داشت، حتما با پزشک مشورت کنید:

– کمردردی که بیش از یک ماه طول بکشد

– کمردردی که مانع انجام فعالیت های روزانه بچه شود

– کمردرد شبانه

در بچه های با سن کم، عفونت دیسک می تواند سبب کمردرد شود. عفونت مهره معمولا در سنین ۱ تا ۵ سالگی ایجاد می گردد، گرچه تا سنین نوجوانی هم دیده می گردد. علائم این بیماری به صورت درد در پایین کمر و یا حتی شکم و خشکی ستون مهره است

علل کمردرد در بچه ها

۱- کشیدگی عضله

کشیدگی عضلات اطراف ستون مهره، شایع ترین سبب کمردرد در بچه ها و نوجوانان است. این دردها معمولا به چند روز استراحت و مصرف دارو و تقویت عضلات شکم و کمر جواب داده و خوب می شوند.

بعضی نوجوانان کمردردهای شدیدتری دارند که معمولا سبب آنها سفت بودن عضلات همسترینگ (عضلاتی که در کشاله ران قرار دارند) و ضعف عضلات شکم است. اغلب این دردها با نرمش های کششی و تقویتی خوب می شوند.

قوز

۲- قوز پشت

در نوجوانان، قوس بسیار بالای کمر که به شکل قوز است و کمر را به جلو خم می کند، می تواند سبب کمردرد شود. افزایش قوس کمر در این اشخاص به صورت افزایش قوس ستون مهره در ناحیه سینه ای است و به آن کیفوز شوئرمن می گویند.

در این بیماری مهره های ناحیه سینه ای تغییر شکل داده و سبب قوز می شوند. درد در این اشخاص در قسمت های بالایی ستون مهره است و با فعالیت بدنی شدیدتر می گردد.

۳- شکستگی ستون مهره در اثر فشار

این بیماری که آن را اسپوندیلولیز (Spondylolysis) هم می گویند، می تواند سبب کمردرد در نوجوانان شود. ورزش هایی که در آنها کمر بسیار می چرخد و یا به عقب بسیار خم می گردد، مانند ژیمناستیک، شیرجه و یا فوتبال می تواند زمینه را برای بروز این بیماری فراهم کند.

این عارضه معمولا در سنین بلوغ یعنی زمانی که بیمار رشد سریع بدنی و قدی پیدا می کند دیده می گردد.

درد معمولا خفیف است و به باسن و ساق پا تیر می کشد. درد با فعالیت بدنی بیشتر شده و با استراحت کم می گردد. این بیماران در حین راه رفتن، قدم های کوچک برمی دارند.

۴- سر خوردن مهره

به این عارضه اسپوندیلولیستزی (Spondylolysthesis) می گویند و به سبب سر خوردن یک مهره کمری به سمت جلو روی مهره پایینی بوجود می آید. شایع ترین محل آن، اتصال مهره های کمری به خاجی است، یعنی معمولا مهره پنجم کمری روی مهره اول خاجی یا ساکروم به سمت جلو سر می خورد. اگر این سر خوردن و به جلو آمدن مهره شدید باشد، کانال نخاعی تنگ شده و به ریشه های عصبی فشار وارد می گردد که این خود سبب علائم عصبی در نزد بیمار می گردد.

۵- عفونت

در بچه های با سن کم، عفونت دیسک می تواند سبب کمردرد شود. عفونت مهره معمولا در سنین ۱ تا ۵ سالگی ایجاد می گردد، گرچه تا سنین نوجوانی هم دیده می گردد. علائم این بیماری به صورت درد در پایین کمر و یا حتی شکم و خشکی ستون مهره است.

لنگش در حین راه رفتن و امتناع بچه از راه رفتن از دیگر علائم بیماری است. وقتی بچه می خواهد از روی زمین چیزی را بردارد، به جای خم شدن به جلو، دو زانو می نشیند و بدون خم کردن کمر، جسم را گرفته و بلند می گردد.

۶- تومور

به ندرت کمردرد می تواند به سبب تومورهای استخوانی مثل استئوئید استئوما، استئوبلاستوما، گرانولوم ائوزینوفیلیک، کیست استخوانی آنوریسمی و تومورهای بدخیم مانند لوسمی باشد.

این تومورها بیشتر در ستون مهره های سینه ای و یا کمری می باشند.

در این بیماران درد همیشگی است و به مرور بیشتر می گردد. هم در روز و هم در شب است و شدت آن معمولا ارتباطی با فعالیت بدنی ندارد.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت ممتاز


منابع:

ایران ارتوپد – دکتر مهرداد منصوری

ایسنا

مطالب مرتبط:

چطور بچه‌ها کج و کوله می‌شوند؟

چه کوله پشتی برای فرزندتان بخرید؟

کیف بهتر است یا کوله‌ پشتی؟

به پهلو و یا پشت بخوابید

چطور روی صندلی و زمین بنشینیم؟

سفر طولانی سبب درد کمر، گردن و زانو می‌شود

علل کمردرد چیست؟

آیا می خواهید کمردرد نگیرید؟

نشستن و ایستادن صحیح در کمردرد

چگونه درست و راحت بنشینیم؟

بلند کردن اشیاء هنگام کمردرد

… درحال بارگذاری


سایت موسسه فرهنگی تبیان > بخش سلامت
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ